cbsp

Kamieńscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Jest to zmodyfikowana metoda działania oszustów, gdzie ofiarami padają najczęściej pracownicy banków i kantorów. W związku z tym apelujemy o ostrożność!

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowano wzrost tzw. oszustw „na policjanta CBŚP”, mających miejsce na terenie banków oraz kantorów.

Schemat działania sprawcy był zazwyczaj ten sam: przestępca najczęściej w rozmowie telefonicznej z pracownikiem banku lub kantoru posługiwał się „legendą”, że jest policjantem CBŚ i jest w posiadaniu informacji, ze w niedługim czasie planowany jest napad na placówkę, w której ten pracownik pracuje. Instruował pracownika jak ma postępować, aby zabezpieczyć pieniądze, a następnie przekazać je policjantowi, który podejdzie do drzwi. Podczas faktycznego przekazywania gotówki, mężczyzna pokazał przedmiot przypominający odznakę policyjną. Podobna sytuacja miała miejsce w jednej z placówek bankowych, gdzie pod pretekstem działań policyjnych pracownice wydały mężczyźnie 220 tys.zł. W innym przypadku oszust przez telefon wydał polecenie jako policjant CBŚP pracownikowi kantoru, aby ten opuścił kantor, zanim dojdzie do napadu.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazanie obcym osobom.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.