IMGP6270

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”

 Lech Kaczyński

Tymi słowami Prezydent RP uzasadnił uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

IMGP6277

Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. powstała w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do stanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. 1 marca 2015 roku o godzinie 10.00 rano w 5 rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Alei Gwiazd 58 biegaczy uczestniczyło w organizowanym przez Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej w III Ogólnopolskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”.

IMGP6302

Bieg był organizowany w całej Polsce w 81 miastach, w tym w mieście Wilno na Litwie i Grodnie na Białorusi. W Międzyzdrojach bieg przygotowany został po raz pierwszy i był jedynym takim biegiem na wyspie Wolin. Do tej szczytnej inicjatywy zgłosili się biegacze z Międzyzdrojów, Świnoujścia, Dziwnówka, Wolina, Kamienia Pomorskiego, Koszalina i Gdańska. Biegacze pokonywali trasę 1963 m., która symbolicznie odnosiła się do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalki”, który został zamordowany w 1963 roku. Organizatorów biegu – zuchów i harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Wolińskiej wsparli wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu, Straż Miejska, Klub Biegacza „Sporting”, Zakład Ochrony Środowiska oraz Międzynarodowy Dom Kultury.

IMGP6329

O godz. 12.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Piotra Apostoła była celebrowana msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kościele została zorganizowana wystawa przedstawiająca sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Autorami wystawy są T. Rychłowski, R. Pender i L. Nyrkowski. Od piątku 6 marca do 15 marca wystawa będzie do obejrzenia w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

IMGP6361

Następnie o godz.15.30 w obecności zgromadzonych mieszkańców, władz samorządowych, przedstawicieli wojska, młodzieży, harcerzy, duchowieństwa na budynku Urzędu Miejskiego została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Inicjatorami powstania tablicy są mieszkańcy Międzyzdrojów – Leszek Nyrkowski i Remigiusz Pender, których bliscy byli Żołnierzami Wyklętymi. Tablica została zaprojektowana przez Leszka Nyrkowskiego a intencją autora projektu było: ,,ocalić od zapomnienia choć cząstkę pamięci o ludziach, którzy dla nas tyle zrobili, a o których historia głucho milczała przez kilkadziesiąt lat”. Tablicę wykonał Czesław Kazimierski ze Świnoujścia.

IMGP6439

Odsłonięcia tablicy dokonali Zastępca Burmistrza Katarzyna Kutereba – Gnitecka i Leszek Nyrkowski a poświęcił ksiądz Marcin Kózka. Następnie zebrani złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.

IMGP6449

Ostatnim elementem niedzielnych obchodów był program artystyczny w Międzynarodowym Domu Kultury. Wśród wykonawców wystąpił znany Międzyzdrojanom chór Kombatant ze Szczecina, który pod batutą Marii Białkowskiej – Dublasiewicz wykonał pieśni patriotyczne. Następnie wystąpiła grupa artystów, którzy na ten dzień przygotowali specjalny program słowno – muzyczny. Katarzyna Kupny grająca na wiolonczeli, Krzysztof Naklicki na akordeonie i śpiewający Piotr Nyrkowski swoim wykonaniem wzruszyli i zachwycili zebranych na widowni gości.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz wzięli udział w uroczystościach. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były po raz pierwszy obchodzone tak uroczyście w naszym mieście. Spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, dlatego już dziś zapraszamy serdecznie na kolejne za rok.

Tomasz Rychłowski
Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
UM Międzyzdroje
Zdjęcia: N. Jaworska,
Rychłowski, M. Janowicz