Województwo Zachodniopomorskie poprzez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnęło przetargi na przebudowę dróg Dziwnów – Międzywodzie oraz Łukęcin – Lędzin. W obydwu przypadkach najniższe oferty złożyła firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Łącznie Urząd Marszałkowski przeznaczy na przebudowę 45 mln złotych!

Przebudowa odcinka Dziwnów – Międzywodzie rozpocznie się w czerwcu 2017 roku. Inwestycja ma kosztować 11,6 mln złotych. Zakres robót obejmuje wycinkę drzew i krzaków, wzmocnienie konstrukcji jezdni, przebudowę istniejących skrzyżowań i zjazdów, budowę ronda za mostem w Dziwnowie, budowę kanalizacji, ścieżki rowerowej i oświetlenia dla pieszych.

Planowana do przebudowy droga Łukęcin – Lędzin ma około 15,4 km długości i ma kosztować 34,5 mln złotych. Nawierzchnia  ma tu liczne ubytki i odkształcenia, a jej szerokość waha się od 6-6,3 m (z wyjątkiem odcinka lotniskowego  między Łukęcinem a Pobierowem). Przebudowa  rozpocznie się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską.  Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu będzie regulowany pełną sygnalizacją świetlną. Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe. Zachowana zostanie tu 10-metrowa szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo  wzdłuż  placów powstanie wyspa rozdzielająca, która uporządkuje wjazd i wyjazd. Na placach za pomocą oznakowania poziomego wyznaczone zostaną również miejsca postojowe. Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstanie rondo. Od tego miejsca do stacji benzynowej BP zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą – chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. W tej chwili na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości często dochodzi do wypadków. Kolejną miejscowością na trasie jest Trzęsacz – droga zostanie tu przesunięta i zwężona z obecnych 7 do 6 m, tak by po obu stronach jezdni zmieścił się chodnik. Obecnie po stronie, gdzie znajduje się mocno wysunięty budynek obowiązuje zakaz  ruchu pieszych. Przed Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża, zostanie przebudowany most wraz z dwoma przepustami. Jezdnia ma w tym miejscu szerokość 7 metrów, a obiekt mostowy długość 8,8 m. Most został zbudowany w 1930 r. , jako jednoprzęsłowy ustrój monolityczny. 87-letni obiekt ma widoczne fragmenty skorodowanego betonu i odsłonięte, również skorodowane zbrojenie.  W równie złym stanie są żelbetowe rurowe przepusty.  Wszystkie trzy obiekty zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstaną nowe konstrukcje. Koniec przebudowy przewidziano w Lędzinie na rondzie będącym skrzyżowaniem dróg wojewódzkich  nr 102 i 110. W budżecie województwa zarezerwowano na tę inwestycję blisko 40,2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2018 r