DCIM100MEDIADJI_0011.JPG

Wolińscy urzędnicy przedstawili założenia przyszłorocznego budżetu. Wydatki oraz dochody mają oscylować na poziomie 50 mln złotych. Jeśli radni zatwierdzą plan, to blisko 9% tej kwoty ma trafić na inwestycje. Na co konkretnie? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Burmistrz Wolina zaplanował budowę sieci wodociągowej w m. Darzowice, gm. Wolin” – 200 tys zł oraz wodociągów przesyłowych na odcinku Unin – Jarzębowo, gm. Wolin” – 150 tys zł oraz Zastań – Łojszyno, gm. Wolin” – 250 tys zł. 300 tys. zł pochłonie budowa oczyszczalni ścieków wraz z systemem kanalizacji sanitarnej w Ostromicach, 100 tys. zł  oczyszczalnia ścieków wraz z systemem kanalizacji sanitarnej w Łuskowie. To jednak nie wszystko. W przyszłym roku ma doczekać się przebudowy droga gminna na odcinku Zastań – Granik, gm. Wolin” – 650 tys zł.

Jednym z większych wyzwań będzie z pewnością przebudowa ulicy Słowiańskiej w Wolinie na którą zaplanowano 1,7 mln złotych. W przyszłym roku ma powstać zapowiadane przez Ryszarda Mroza rondo na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Świerczewskiego. W planach jest także budowa ciągów pieszych w m. Kodrąb i Dargobądz, przebudowa parkingu przy ul. Prostej 1 w Wolinie oraz modernizacja ul. Kościelnej w Wolinie. Modernizacji ma doczekać się także cmentarz komunalny w Kołczewie.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano także środki na turystykę i rozrywkę. Na potrzeby Festiwalu Słowian i Wikingów przewidziano 480 tys. złotych. To jednak nie jedyna impreza – 120 tys. złotych pochłonie organizacja „Na błoniach Wolina Polsko – Niemiecki Jarmark się zaczyna”.

Na co jeszcze wydadzą pieniądze w gminie Wolin?

2,85 mln zł pochłoną wynagrodzenia i pochodne w Urzędzie Miejskim w Wolinie. Urzędnicy doczekają się nowych zestawów komputerowych za 100 tys. zł. Kolejne 130 tys. zł zarezerwowano na wydatki związane z promocją – tj. teczki, gadżety reklamowe, udział w targach turystycznych, współpraca z zaprzyjaźnionymi gminami.

100 tys. zł zaplanowano na budowę remiz strażackich w Troszynie i Kołczewie (po 50 tys. na każdą). Modernizacji doczeka się sala dydaktyczna w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie. 406 tys. złotych otrzyma Ludowy Klub Sportowy Vineta Wolin, natomiast 750 tys. zł przypadnie Ośrodkowi Sportu  i Rekreacji w Wolinie.