DSC09817

Po ponad roku od odkrycia, skarb z epoki brązu na który w okolicach Kamienia Pomorskiego natrafił poszukiwacz Adam Panońko trafił do Kamienia Pomorskiego. Naszyjnik, cztery naramienniki, dwie bransolety oraz obusieczny topór od dziś (19.10) można oglądać w specjalnie przygotowanej na ten cel salce Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. 

Skarb został odkryty w okolicach Kamienia Pomorskiego. Zabytki zdeponowane były był w dwóch miejscach w odległości około 3 metrów od siebie. W jednym miejscu ukrytych zostało 7 ozdób kobiecych.

DSC09787

To jeden z dwóch tego typu toporów w Europie. Pierwszy znajduje się w Meklemburgii, drugi w Kamieniu Pomorskim. Ten topór jest młodszy od piramid egipskich o jedynie 500 lat. Został złożony jak kult boski przez wojowników – mówił podczas wystawy dyrektor Grzegorz Kurka z MHZK. – Ze względu na rangę tego odkrycia, Zachodniopomorski Konserwator Zabytków, Pani Ewa Stanecka zdecydowała się wystąpić do Ministra Kultury o przyznanie nagrody za dokonanie tego odkrycia.

DSC09786

Dar który znalazł się dzięki Pana działalności jest czymś niepowtarzalnym. Bardzo cieszymy się, że trafił do naszego muzeum. Na podkreślenie zasługuje Pana postawa, gdyż jest wielu poszukiwaczy skarbów, którzy nie zawsze chcą się nim dzielić – powiedział zastępca burmistrza Leszek Szefliński.

DSC09803

Co tu dużo mówić. W weekendy zostawiam małżonkę w domu i odwiedzam miejsca znane z opowieści, książek czy filmów. W tym dniu, korzystając z panującej suszy poszukiwałem pozostałości po 2 dywizji piechoty walczącej w okolicach Kamienia. Błądząc po lasach odkryłem ten skarb – mówi Adam Panońko.

DSC09821

To nie jedyne znalezisko, które można oglądać w kamieńskim Muzeum. – Mamy tu również niezwykły skarb z Karnic. Guzy-krępulce sprzed 3 tys lat. To największa tego typu kolekcja w Polsce – zapewnia Kurka.