IMG_0012

W dniu 17.03.2015 r. do naszej biblioteki wraz z pięknie świecącym słoneczkiem zawitała Grupa Misiów z przedszkola Promyk Słońca.
Przyszły do biblioteki porozmawiać o ….wiośnie.

IMG_0023

Po serdecznym przywitaniu rozpoczęliśmy pogawędkę na temat wiosny. Dzieci mówiły skąd wiemy że już przyszła wiosna, po drodze jak szły do biblioteki to widziały pięknie kwitnące jak to nazwały „krokusiki” , słyszały śpiew ptaszków a nawet widziały trzy wiewiórki biegające po parku. Wiedziały że już przyleciały bociany i że obudziły się już niedźwiadki.

Pani Anita opowiedziała im o marzannie, że to kukła ze słomy- symbol zimy a Pani Kasia wytłumaczyła swojej grupie że w przedszkolu jest już taka marzanna i czeka na pierwszy dzień wiosny.

IMG_0029

Następnie Pani Ula przeczytała dzieciom wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”

PRZYJŚCIE WIOSNY
J. Brzechwa

Naplotkowała sosna,
Że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
– przyjedzie pewnie furą…
jeż się najeżył srodze:
– raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: – Ja nie wierzę
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął:
Wiem coś o tym,
Przyleci samolotem.
Skąd znowu-
Rzekła sroka –
Ja z niej nie spuszczam oka
I w zeszłym roku w maju
Widziałam ją w tramwaju
Nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem!
A ja wam tu dowiodę,
Że właśnie samochodem.
Nieprawda, bo w karecie!
W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Ze płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią:
Witaj wiosno!

Po wysłuchaniu wierszyka który dzieciom się bardzo podobał pobawiły się w zabawę ruchową „Kwiaty budzą się do życia” – skul się w kłębek i wyobraź sobie że jesteś małym nasionkiem kwiatka. Nadeszła wiosna i rośniesz, rozwijasz się i wyciągasz listki do słońca, rozchylasz swoje płatki ( dzieci powoli rozwijają się jak nasionka aż do wyprostowania i stawania na palce, wyciągając ręce do góry) Lekko kołyszecie się na wiosennym wietrze. Nadchodzi noc i chłód- zamykamy swoje płatki.

IMG_0042

Po zabawie ruchowej dzieci zaproponowały nam swoją piosenkę pt. „Deszczowa orkiestra” którą pięknie zaśpiewały i zatańczyły.

Następnie przystąpiliśmy do kolorowania bociana, wszystkie dzieci wiedziały że boćki mają czerwone dzioby , czerwone nogi i czarne pióra na skrzydłach. Powstały piękne prace które dzieci zabrały ze sobą do przedszkola.

Po pokolorowaniu bocianów pobawiliśmy się jeszcze w zabawę „Bocian i żaby” – jedno z dzieci jest bocianem ( u nas była bocianem pani Anita) a pozostałe dzieci – żabami. Dzieci poruszają się po sali, na słowa …bociek idzie! żaby zastygają w bezruchu a bocian rusza na łowy, żabka która się poruszy wędruje do gniazda bociana.

IMG_0058

Na zakończenie naszej lekcji bibliotecznej „Misie” zamieniły się w prawdziwych Raperów i zaśpiewały piosenkę „Wiosna wita nas” , następnie wypożyczyły książki dla swojej grupy i z pięknie świecącym słoneczkiem poszły do swojego przedszkola, obiecując że niebawem przyjdą do nas znowu.

Biblioteka w Dziwnowie