pociąg

Grupa mieszkańców Stawna postanowiła zwrócić się z petycją do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z prośbą o cofnięcie decyzji dotyczącej zmian w rozkładzie jazdy pociągów, która obowiązuje od 13 grudnia 2015 roku na trasie Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski oraz Kamień Pomorski – Wysoka Kamieńska.

Według nowego rozkładu jazdy pociąg odjeżdżający ze stacji Wysoka Kamieńska w kierunku Kamienia o godz. 7:12 nie zatrzymuje się w Stawnie, natomiast pociąg, który aktualnie odjeżdża z Kamienia Pomorskiego o godz. 13.28 przestał kurować.

Czujemy się pokrzywdzeni takimi decyzjami, nasza wieś leży daleko od głównych szlaków komunikacyjnych, nie zajeżdżają tu ani autobusy ani busy. Pociąg jest jedynym środkiem transportu, którym dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół w Kamieniu Pomorskim, dorośli do pracy w Górkach i Kamieniu, starsze osoby do Rejonowej Przychodni Zdrowia. Obecnie w dni robocze, w Stawnie do tego pociągu wsiada kilkanaście osób. Niektóre z nich przychodzą z pobliskich Kozielic oddalonych o 3 km od stacji, aby właśnie tym pociągiem dojechać do szkoły lub pracy – napisała Pani Aleksandra.

Powodem zmian wprowadzonych w rozkładzie jazdy, są zbyt duże koszty zatrzymywania się pociągu oraz zbyt mała liczba osób korzystająca z przystanku.

Kilkanaście osób to naprawdę mało na takiej trasie i w takiej miejscowości jak Stawno? Pragniemy zapytać jaki przepis reguluje liczbę osób wsiadających na danym przystanku, żeby pociąg mógł się zatrzymywać? Czyżby na pozostałych stacjach ten linii np. w Górkach czy Jarszewie wsiadało ich po kilkadziesiąt? Czy jedynym i najważniejszym warunkiem jest opłacalność przewozów? Dla kogo i komu ma służyć kolej państwowa? Czy ma przynosić zyski spółce Przewozy Regionalne, czy ma zapewnić możliwość przejazdów miejscowej społeczności do pracy, miejsc pobierania nauki, urzędów czy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a w szczególności z takich nie skomunikowanych innymi środkami transportu miejscowości jak Stawno? – dopytuje jedna z Mieszkanek.

Pod petycją podpisało się 15 mieszkańców Stawna. Mają oni nadzieję, że ich petycja wpłynie na zmianę decyzji Marszałka i przywróci wskazane połączenie.

—————————————————————————-

Jest decyzja w sprawie petycji mieszkańców. Poranny pociąg znów będzie zatrzymywał się w Stawnie pod Kamieniem Pomorskim. Zmiany wejdą w życie po Nowym Roku.