Starostwo Powiatowe

Andrzej Dera, minister odpowiadający za samorządy w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy uważa, że marszałkowie i starostowie powinni być wybierani bezpośrednio na maksymalnie dwie, pięcioletnie kadencje. – Wybory samorządowe mamy za 3 lata. Wprowadzenie kompleksowego systemu prezydenckiego w samorządach wymaga konsensusu, kompromisu, przeprowadzenia stosownych zmian przez Sejm. Zrobienie tego w 3 lata jest możliwe i jestem zwolennikiem tego terminu – mówi w wywiadzie dla Portalsamorzadowy.pl.

Powiat Kamieński jest szczególnym miejscem. Od dwóch kadencji swoje wpływy na wybór nowych władz, próbują wywierać partie polityczne oraz samorządowcy ze szczebla wojewódzkiego. Choć jeszcze nie wiadomo jak dokładnie miałoby to funkcjonować, to z pewnością wybór na stanowisko starosty osoby wskazanej bezpośrednio przez społeczeństwo pomogłoby uzdrowić obecną sytuację.

Mamy system prezydencki w gminach i miastach. W powiatach z kolei funkcjonuje system mieszany. De facto mamy więc w samorządach znak firmowy naszego kraju, czyli brak systemu. Jestem zdania, że system prezydencki powinien także zaistnieć w polskich województwach i powiatach. Starosta i marszałek powinni być wybierani w wyborach bezpośrednich – to mój sposób na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dlaczego? Samorządowiec wybrany w wyborach bezpośrednich ma silny mandat społeczny. Wtedy nie będzie bałaganu – mówi Portalowi Samorządowemu minister Andrzej Dera.

Wybory bezpośrednie pomogłyby wyeliminować jeszcze jeden proceder. Przyszły kandydat na starostę nie mógłby ubiegać się równocześnie np. o funkcję wójta czy burmistrza oraz starosty lub marszałka województwa jednocześnie. Z pewnością uzdrowiłoby to sytuację, w której np. burmistrzowie startujący na szefów gmin, swoim nazwiskiem wspierają listy powiatowe, a potem rezygnują z mandatów.