DSC07621

Rada Miejska w Międzyzdrojach zatwierdziła przyszłoroczny budżet. – Pracowaliśmy nad tym dokumentem wspólnie od września. Nasz budżet jest kompromisem. W wielu zadaniach i paragrafach, mieliśmy różne zdanie na temat przyznanych kwot – podkreślał w trakcie sesji Leszek Dorosz.

Dochody gminy w 2016 roku wyniosą 47 mln 437 tys. zł. Najwięcej ma przynieść gospodarka mieszkaniowa. Burmistrz zaplanował, że ten dział przyniesie 15 mln 954 tys. zł. Większość środków z tej sumy – 10 mln 200 tys. zł ma pochodzić ze sprzedaży nieruchomości. W 2016 roku zaplanowano w gminie szereg inwestycji.

Ulice Myśliwska, Sportowa i Mieszka będą remontowane. Mamy na to przyznane środki. W przyszłym roku po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu gmina Międzyzdroje planuje wykonanie termomodernizacje placówek oświatowych. Tym pracom ma zostać poddana m.in. Szkoła w Wapnicy. Myślimy także o remoncie gimnazjum oraz wymianie elewacji Szkoły Podstawowej nr 1 – podkreślał Leszek Dorosz.

DSC00386

Oprócz tego jeszcze przed sezonem planowany jest m.in. remont nawierzchni Alei Gwiazd. Samorząd wymieni zniszczone oraz popękane płyty. Remontu doczekają się także ulica Słoneczna w Lubinie, ulica Ludowa do Kościuszki, ulica Gryfa Las od ul. Polnej na odcinku 515 metrów. W planach jest wybudowanie ulicy Żwirowej w Wicku oraz przygotowanie szeregu dokumentacji projektowych. Jedna z nich dotyczy planowanej od dłuższego czasu przebudowy drogi Zalesie – Wapnica – Lubin oraz drogi Wapnica – Lubczewo.

Coraz bardziej powątpiewamy w możliwość realizacji zadania ze względów budżetowych. Tempo prac wynikające z podjętej decyzji, o tym, że Powiat nie skorzystał ze specustawy co umożliwiłoby wyeliminowanie oporu części mieszkańców uniemożliwiających przeprowadzenie inwestycji. – zaznaczył Dorosz.

DSC07603

Do końca maja przyszłego roku będzie gotowy projekt nowego ratusza i biblioteki. – Spółka ma rozpocząć budowę w lecie 2016 roku. Prace przy bibliotece zakończą się do końca 2017 a przy ratuszu do połowy 2018 roku – zapewniał burmistrz.

Przyszłoroczny budżet to także szereg innych mniejszych ale równie ważnych inwestycji. Oświetlenie uzyskają ulice Gryfa Las, Wodna w Lubinie i Pogodna w Wapnicy. W Międzyzdrojach zostaną wybudowane schody przejściowe przy molo oraz ścieżka spacerowa na wydmach od zejścia na plaży. Młodzież z pewnością ucieszy realizacja budowy skateparku.

DSC07632

Ucinając spekulacje, to sytuacja finansowa jest bezpieczna. Oczywiście każdy dług należy spłacać, nie znam jednak samorządu, który nie musiał się posiłkować zaciąganiem zobowiązań. Pożyczki i kredyty spłacamy cały czas i nie zaciągamy nowych – podkreślał Leszek Dorosz.

Międzyzdrojski samorząd w przyszłym roku ograniczy swój wkład własny w Festiwal Gwiazd o kwotę 300 tys. zł. – Dajemy pole do popisu dla tych wszystkich, którzy szukają dla nas środków zewnętrznych – argumentował burmistrz.