Zakończyły się Mistrzostwa Europy w Klasie Europa w kategorii Masters. Trzeba dodać bardzo udane Mistrzostwa dla polskiej reprezentacji, która zdobyła łącznie 3 medale. Klasą samą w sobie była Weronika Glinkiewicz-Madej, zwyciężczyni w kategorii Masters Kobiet. Pływała najrówniej ze wszystkich zawodników, nie schodząc poniżej 4 miejsca w każdym wyścigu i wygrywając ostatni wyścig z triumfatorem w kategorii mężczyzn Sorenem Johsonem z Dani.

Ceremonia zakończenia Mistrzostw dla Mastersów odbyła się w sąsiadującym z Marina Kamień Pomorski amfiteatrze i połączona była z uroczystym otwarcie Mistrzostw dla Juniorów. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw Europy w Klasie Europa Juniorów dokonał Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Stanisław Kuryłło.

Organizacja zmagań Mastersów przebiegła bardzo sprawnie. Rozegrano wszystkie z ośmiu zaplanowanych wyścigów, a kapryśna pogoda oszczędziła zawodników w najważniejszych momentach imprezy. Dziś rozpoczynają się wyścigi juniorów. Na liście startowej jest 116 żeglarzy z Belgii, Danii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Polski i Szwecji. Regaty zakończą się 12 sierpnia.

Organizatorami Mistrzostw Europy w Klasie Europa są Jacht Klubu Kamień Pomorski i Marina Kamień Pomorski. Sponsorami i Partnerami imprezy są: Gmina Kamień Pomorski i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kamieniu Pomorskim.
Medale w poszczególnych kategoriach Mastersów zdobyli:
Master Men:
1. Soren Johnsen, DEN
2. Par Abrahamsson, SWE
3. Wojciech Bromka POL

Master Women:
1. Weronika Glinkiewicz-Madej, POL
2. Anja Piedler, GER
3. Katia Muller, GER

Grand Master Men (50-60)
1. Par Abrahamsson, SWE
2. Pablo Fernandez, ESP
3. Patruce Derouet, FRA

Grand Master Women:
1. Ute Muller, GER

Super Master Men (60+)
1. Lech Sztyk, POL
Mattias Muller, GER
Hei Bey, GER

Pełne wyniki dostępne san a stronie www.europeclass2016.pl

Tekst: Marek Świderski
Zdjęcia: Wojciech Jedliński