Listopad jest miesiącem w naszej tradycji wyjątkowym. Najpierw wspominamy, tych, którzy odeszli, później uroczyście obchodzimy święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Dnia 11 listopada na terenie całego kraju odbywają się uroczystości Święta Niepodległości. Dzień ten obchodzimy na różny sposób. Organizowane są marsze, parady wojskowe, biegi, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Echa tego święta jeszcze nie milkną. Wiele ośrodków naukowych, muzeów przygotowało okolicznościowe konferencje, sympozja, wystawy czasowe, itd. Uniwersytet III Wieku w Golczewie, już tradycyjnie, jak co roku, przygotował dla swoich słuchaczy spotkanie z ciekawą osobą. Tym razem w Sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie gościliśmy prof. Tomasza Sikorskiego, historyka z Uniwersytetu Szczecińskiego z wykładem poświęconym „Ojcom Niepodległej”.

Prelegent zaznaczał, w swoim wystąpieniu, że mówiąc o „ojcach niepodległości” powinniśmy pamiętać nie tyle o pojedynczych osobach (symbolicznie kojarzących się z listopadem 1918 r., a szerzej z II Rzeczypospolitą), ale o całym pokoleniu, które tę upragnioną wolność wywalczyło. Mówił o sporach i dyskusjach (nierzadko kłótniach), jakie towarzyszyły narodzinom państwa polskiego. Przestrzegał przed idealizowaniem niektórych postaci, przed fragmentarycznym i niepełnym traktowaniem ich biografii.  

Po wykładzie, już tradycyjnie miała miejsce dyskusja. Uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami, wspominali obchody święta w przeszłości, pytali zarówno o historyczne odniesienia, jak i współczesną, polityczną rzeczywistość. W imieniu zgromadzonych Profesorowi T. Sikorskiemu, podziękowała słuchaczka Marianna Michalak,  która podarowała na szczęście namalowane na kamieniach biedronki.

Po prelekcji miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy udziale Zespołu Śpiewaczego „Maliny” i poczęstunek sponsorowany przez Pana Wiesława Żelka.  Dodatkowo wykład poprzedziła   fotorelacja z zakończenia  kursu kosmetycznego.

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska
Prezes UTW w Golczewie