Wielkoformatowa, społeczna instalacja artystyczna stanęła przy pomoście na golczewskim jeziorze. „Las Flag” to dzieło mieszkańców gminy Golczewo, którzy wzięli udział w projekcie „Moja Niepodległość” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie.

W połowie października ruszyły otwarte warsztaty dla wszystkich chętnych mieszkańców Golczewa oraz okolicznych wsi. Uczestnicy wzięli udział we wszechstronnych zajęciach dotyczących zjawisk niepodległości, wolności, tożsamości w ujęciu narodowym, lokalnym i osobistym.  Mieszkańcy wzięli udział m.in. w spotkaniu z socjologiem Maciejem Kowalewskim z Uniwersytetu Szczecińskiego, warsztacie graficznym z Kają i Piotrem Depta – Kleśta z Akademii Sztuki w Szczecinie, w tajemniczej grze miejskiej w pustostanie przy budynku GOKiS. Najważniejszym punktem projektu było przygotowanie instalacji „osobistych flag”.

Finał projektu, a równocześnie obchody Święta Niepodległości odbyły się wyjątkowo nad jeziorem. Wieczorem przy oświetlonym pomoście stanęło 60 flag na 6 metrowych masztach. Goście podziwiali projekty, wysłuchali koncertu w wykonaniu Szczecin Bras Quintet oraz spróbowali polskich przysmaków. Instalacja „Las Flag” ma być ponownie zaprezentowana w Golczewie w maju podczas Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Szczególne podziękowania należą się instytucjom, które wsparły realizację projektu: Urząd Miejski w Golczewie oraz niezawodnym przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Golczewie – wielkie dzięki!

Projekt „Moja Niepodległość” został dofinansowany ze środków programu dotacyjnego Niepodległa. Pomysłodawcami i animatorami projektu byli Maria Sztark i Łukasz Kowalski. Wniosek Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu znalazł się na drugim miejscu w Polsce wśród 672 zgłoszonych.

GOKiS