Smaki Kamienia fot Paweł Ukraiński (13)

„Zrazy Kamieńskie” Dawida Wejdy zostały najlepiej ocenioną potrawą odbywającego się w ramach obchodów zdobycia Kamienia Pomorskiego konkursu „Fantazje kulinarne na temat Kamienia Pomorskiego”. Była to już XI edycja tego wydarzenia.

Smaki Kamienia fot Paweł Ukraiński (7)

Uczniowie klas gastronomicznych przygotowali 8 potraw nawiązujących do miasta, regionu, historii, legend, osób i produktów, kojarzących się z Kamieniem Pomorskim. W przygotowanym przez uczniów menu można było znaleźć m.in: „Zupę piracką”- autorstwa Sabiny Kociuby i Pawła Wiśniewskiego z klasy II Technikum Żywienia, „Danie biskupa” przygotowane przez Ewelinę Drążyk i Natalię Bandurę z klasy II Technikum Żywienia, „Kaczkę z zalewu”- Magdy Błaut i Krzysztofa Wojciechowskiego z klasy II Technikum Żywienia, „Zrazy kamieńskie”- Dawida Wejdy z klasy III Technikum Żywienia, „Kamieńską tubę”- Kacpra Małachowskiego z klasy III kucharz, „Legendarną ropuchę”- Marty Palenicy z klasy I Technikum Żywienia, „Roladki z dorsza nadziewane serem”- Kamila Świerczka i Pawła Nowakowskiego z klasy III kucharz, „Powrót do przeszłości”- Justyny Zielińskiej oraz Agnieszki Piaseckiej z klasy IV Technikum Żywienia.

Potrawy oceniali jury złożone z nauczycieli przedmiotów zawodowych. Pod uwagę brano zarówno walory smakowe, jak i pomysł na zaprezentowanie potrawy, związek z motywem Kamienia Pomorskiego, ubiór (charakteryzację) uczestnika.

Smaki Kamienia fot Paweł Ukraiński (11)

Potrawy degustowało zarówno jury, jak i pozostali zgromadzeni, którzy przyznawali nagrodę publiczności. Najlepszym daniem okazały „Zrazy Kamieńskie” Dawida Wejdy. Kolejna był „Legendarna ropucha” Marty Palenicy. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Justyna Zielińska, Agnieszka Piasecka i Kacper Małachowski.

Smaki Kamienia fot Paweł Ukraiński (2)

Nagrodę publiczności wywalczyły Justyna i Agnieszka za „Powrót do przeszłości”. Nagrody zostały ufundowane przez sponsorów – Starostę Józef Malec, Burmistrza Kamienia Pomorskiego Stanisława Kuryłłę, dyrektora ZSP Andrzeja Swatowskiego, Proboszcza Dariusza Żarkowskiego, Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Mirosława Nowickiego i Prezes ZNP Zofię Sobolewską, komendanta PSP Tomasza Weremczuka, Marka Kamińskiego, Radę Rodziców, samorząd ZSP oraz Wiesława Żelka.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele gastronomicznych przedmiotów zawodowych: Ewa Kot, Dariusz Juszczak, Justyna Teper, Anna Wróblewska, Joanna Książek, Katarzyna Andziulewicz, Aneta Suzanowicz.

kamienskie.info