Piękna zachodniopomorska wieś – to kolejna oferta Urzędu Marszałkowskiego. W konkursie przygotowanym dla zachodniopomorskich sołectw, łącznie do zgarnięcia będzie 100 tysięcy złotych! 

Brzmi ładnie, ale konkurs jest naprawdę bardzo trudny. Będziemy chcieli wydobyć takie walory jak estetyka przed domami, na ulicy, przy kościele, remizie, placu zabaw czy boisku sportowym. We wszystkich tych miejscach, które wpływają jak ta wieś wygląda estetycznie. To będzie jedna część punktowana. Drugie kryterium to aktywność wsi. Ważne jest to czy mamy OSP, może jakiś zespół sportowy, folklorystyczny czy ma koło gospodyń wiejskich, czy coś się na wsi dzieje – mówi wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Rywalizacja będzie zacięta, bo z danej gminy będzie można wytypować do konkursu tylko jedno sołectwo. W konkursie przewidziano łączną pulę nagród w kwocie 100 tysięcy złotych. Za pierwsze miejsce – 40 tys. złotych, za drugie 30 tys. złotych, za trzecie 20 tys. złotych i wyróżnienie 10 tys. złotych. Środki będzie można spożytkować na dowolny cel, byleby pozostały one w sołectwie. Zgłoszenia będzie mógł dokonać wójt lub burmistrz.

Chodzi o to, aby wywołać faktyczną chęć zmieniania Polskiej Wsi. Stajemy do konkursu sprzątamy i robimy. To co my damy, będzie niewspółmierne do tego co Wy robicie. 10 najwyżej punktowanych sołectw zostanie odwiedzonych przez komisje konkursowe – stwierdził Jarosław Rzepa.

Konkurs będzie ogłoszony w lutym po nowym roku.