Od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok miałby obowiązywać czas letni. Wszystko za sprawą projektu ustawy autorstwa PSL, zakładającego brak zmiany czasu z zimowego na letni. Projekt został jednogłośnie poparty przez sejmową komisje administracji i spraw wewnętrznych.

– Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza. (…) Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów- mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczając, że za autorami projektu jest dopiero pierwsze czytanie, a przed nimi sporo pracy. PSL motywowało swój projekt, przygotowany przez Marka Sawickiego, m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Najbliższa zmiana czasu będzie miała miejsce 29 października.