DSC05700

„Kiedy kobieta…” – tak rozpoczął się Koncert 8 marca br. dedykowany wszystkim kobietom w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Symboliczny tekst „kiedy kobieta ma lat …” pięć, dziesięć, dwadzieścia aż do osiemdziesięciu, trochę niedyplomatycznie ale chronologicznie zilustrował życie kobiety, i przepleciony wspaniałą muzyką, wprawił kamieńską publiczność w nostalgiczny, bardzo kobiecy nastrój.

Koncert z okazji Dnia Kobiet przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną w Kamieniu Pomorskim, we współpracy z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, przerósł oczekiwania pomysłodawców i młodych wykonawców, bo mała, choć urokliwa sala muzealna wypełniona była tłumem przybytych gości. Oczywiście wśród odbiorców muzyki dominowała płeć piękna.

Pośród licznego repertuaru można było usłyszeć m.in. romantyczną „Habanerę” Georga Bizeta zagraną na altówce, rozważną „Badinerie” Jana Sebastiana Bacha na flecie, płaczącą „Wierzbę” Andrew Yorka na gitarze, zabiegane „Boogie” Jasmesa Rea w duecie, a także zmysłowe tango „Oblivion” na trio Astora Piazzolli. Występowali i ci najmłodsi i troszkę starsi uczniowie kamieńskiej szkoły muzycznej ale również nauczyciele. Nie zabrakło również kobiecego żartu w wykonaniu nastoletnich solistek śpiewających współczesne piosenki z repertuaru Moniki Brodki czy Renaty Przemyk, natomiast utwór Ani Dąbrowskiej „Nigdy więcej nie tańcz ze mną” publiczność zaśpiewała razem z solistkami i nagrodziła gromkimi oklaskami.

DSC05703

Koncert zakończył się serdecznymi życzeniami dla Pań, złożonymi przez reprezentację płci męskiej, znajdującej się na sali: Zastępcę Burmistrza Pana Leszka Szeflińskiego, nauczyciela altówki oraz występujących młodych muzyków. Wszyscy obecni, nie śpiesząc się do domów, świętowali dalej w muzealnych kuluarach, delektując się poczęstunkiem, gratulując wykonawcom i podziwiając wystawy muzealne.

Za taką właśnie gwarną, artystyczną atmosferę i ciepłe przyjęcie, chcemy podziękować wszystkim pracownikom Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, całej publiczności oraz Radzie Rodziców za słodkości, które przygotowali.

Z okazji Dnia Kobiet dedykujemy wszystkim Paniom kilka sentencji ze scenariusza koncertu:

„Kiedy kobieta ma 5 lat:
Ogląda się w lustrze i widzi księżniczkę.

Kiedy kobieta ma 10 lat:
Ogląda się w lustrze i widzi Kopciuszka.

Kiedy kobieta ma 15 lat:
Ogląda się w lustrze i widzi obrzydliwą siostrę przyrodnią Kopciuszka:
 „Mamo, przecież tak nie mogę pójść do szkoły!”

Kiedy kobieta ma 20 lat:
Ogląda się w lustrze i widzi się
 „za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste”, ale mimo wszystko wychodzi z domu.

Kiedy kobieta ma 30 lat:
Ogląda się w lustrze i widzi się
 „za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste”, ale uważa, że teraz nie ma czasu, żeby się o to troszczyć i mimo wszystko wychodzi z domu.

Kiedy kobieta ma 40 lat:
Ogląda się w lustrze i widzi się
 „za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste”, ale mówi, że jest przynajmniej czysta i mimo wszystko wychodzi z domu.

Kiedy kobieta ma 50 lat:
Ogląda się w lustrze i mówi:
 „Jestem sobą” i idzie wszędzie.

Kiedy kobieta ma 60 lat:
Patrzy na siebie i wspomina wszystkich ludzi, którzy już nie mogą na siebie spoglądać w lustrze. Wychodzi z domu i zdobywa świat.

Kiedy kobieta ma 70 lat:
Patrzy na siebie i widzi mądrość, radość i umiejętności. Wychodzi z domu i cieszy się życiem.

Kiedy kobieta ma 80 lat:
Nie troszczy się o patrzenie w lustro. Po prostu zakłada
 liliowy kapelusz i wychodzi z domu, żeby czerpać radość i przyjemność ze świata.

DSC05709