Komitet Obrony Demokracji po raz drugi zaprasza mieszkańców Szczecina, a także całego województwa zachodniopomorskiego na Marsz dla Demokracji.

4 czerwca (w niedzielę) spotykamy się na Pl. Solidarności (Centrum Dialogu Przełomy) o godz. 14,00, skąd ulicami Szczecina, manifestując nasze przywiązanie do wolności i demokracji, przejdziemy na Jasne Błonie. Tam wydarzenie zakończymy ułożeniem „żywego obrazu” i wspólnym odśpiewaniem Ody do Radości oraz hymnu – zapewniają organizatorzy.

Uchwałą z maja 2013 roku „Sejm, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski – suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli, ogłasza dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich”.

28 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. W efekcie ustaleń „Okrągłego Stołu” wybory do senatu były całkowicie wolne i tam opozycja zdobyła 99 na sto możliwych mandatów, do Sejmu natomiast dostało się 161 posłów z opozycji, bo na taką maksymalną liczbę opiewał kontrakt zawarty z komunistami. Szefem rządu został Tadeusz Mazowiecki, który stał się tym samym pierwszym po II Wojnie Światowej niekomunistycznym premierem w Europie Środkowo-Wschodniej.

KOD Zachodniopomorskie