DSC09960

Maj to miesiąc pierwszych komunii. Uroczystości zdominują życie rodzinne i towarzyskie Kamienia Pomorskiego oraz okolicznych gmin przez kilka kolejnych niedziel. To wydarzenie, ważne dla wielu dzieci – jednak spory wydatek dla ich rodziców.

Często na takie wydarzenie jak komunia przyjeżdża rodzina spoza miejsca zamieszkania organizatorów komunii. Nie każdy rodzic pomieści gości w domu. Wyprawienie zaś komunii w lokalu do najtańszych nie należy. Wydatki na pierwszą komunię porównywalne są na wsi i w mieście. Jednak na wsi wydaje się więcej, np. na ubranie i na ceremonie w kościele, natomiast w miastach więcej kosztuje organizacja obiadu po uroczystości.

DSC09995

Koszt zorganizowania komunii dla dziewczynki jest z reguły większy niż w przypadku chłopca o ok. 200 – 300 zł. Droższe są stroje i akcesoria. Rodzice również coraz częściej posyłają córki przed komunią do fryzjera, co też kosztuje. Rodziców sporo kosztują również różnego rodzaju akcesoria związane z pierwszą komunią, czyli książeczka do nabożeństwa, Pismo Święte, łańcuszek, medalik, dla dziewczynek dodatkowo wianek, torebka czy rękawiczki. Przeciętnie to suma kilkuset złotych.

DSC09966

Największy koszt to jednak wydatki związane z prezentami. Wśród nich wciąż królują quady, smartfony, konsole do gier, czy komputery. A wy co dostaliście na Pierwszą Komunię?