W piątek 5.08. odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie koncert inauguracyjny XII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Karawana Kultury Lata Artystycznego”. Ta edycja łączyła w sobie konkurs instrumentalistów w Golczewie, warsztaty muzyczne w Dworku Wolińskim, koncerty festiwalowe w ramach imprez towarzyszących XXII Festiwalowi Słowian i Wikingów.

W poprzednich edycjach na scenie w GOKiS występowały zespoły z różnych miast i autonomicznych republik Rosji, z Białorusi, Kazachstanu, Czech i wielu innych. W tym roku tradycji stało się za dość i to w Golczewie odbyły się otwarte przesłuchania instrumentalistów. Piątkowy wieczór upłynął pod hasłem muzyki klasycznej i utworów ludowych lirycznych w niesamowitym wykonaniu młodych muzyków z Rosji, Bułgarii, Azerbejdżanu oraz Polski (w konkursie między innymi wzięli udział podopieczni Kamieńskiego Domu Kultury i Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach). Na scenie usłyszeć można było takie instrumenty jak flet, fortepian, saksofon, trąbka oraz mało znany w Polsce tradycyjny instrument Azerbejdżanu – tar, który w 2012 roku wpisany został na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

P1090481W skład profesjonalnego jury oceniającego koncert inaugarycjny wchodziły osoby zaproszone przez Organizatora , czyli doświadczeni działacze kultury oraz muzycy z Polski, Litwy, Ukrainy, Azerbejdżanu, Bułgarii i Rosji. Po koncercie i przesłuchaniach konkursowych uczestnikowi z Azerbejdżanu (Khanlarov Mahammad, nominacja tar solo) wręczony został puchar Burmistrza Golczewa za zachowanie i efektywne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego.

Projekt Karawana Kultury objęty jest patronatem Burmistrzów Golczewa i Wolina.
Inicjatorem i głównym realizatorem projektu jest Fundacja Benefis z Wolina.