213-3475

Od ubiegłego roku obowiązuje przepis zobowiązujący wszystkich pieszych poruszających się po zmroku po drodze poza obszarem zbudowanym do używania elementów odblaskowych. Wprowadzenie tego przepisu ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg, w szczególności osób pieszych.Od początku listopada br. Policjanci kamieńskiej drogówki rozdali kilkadziesiąt kamizelek odblaskowych, ale i także ukarali blisko 15 pieszych popełniających wykroczenia.

Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak elementów odblaskowych zagraża ich bezpieczeństwu na drodze. W okresie od października do marca, kiedy szybko zapada zmrok pieszy jest najbardziej narażony na potrącenie przez samochód. W tym czasie, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemną niekontrastową odzież jest widoczny z odległości około 20 – 30 metrów. Z tego powodu pieszy musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Policjanci w ramach działań profilaktycznych przekazują pieszym, uczestnikom ruchu drogowego kamizelki odbalskowe, które mają ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza po zmroku – tłumaczy naczelnik kamieńskiej drogówki podinsp. Katarzyna Opalińska.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Odblaski powinny być umieszczone na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Od początku listopada br. Policjanci kamieńskiej drogówki rozdali kilkadziesiąt kamizelek odblaskowych, ale i także ukarali blisko 15 pieszych popełniających wykroczenia.

Do tej pory wysokość mandatu za brak odblasków nie była uregulowana taryfikatorem. Policjanci mogli ukarać pieszego kwotą od 20 do 500 zł. Projekt zmian przygotowany przez MSW założył, że policjanci mogą karać w tej sytuacji pieszych mandatem do maksymalnie 100 zł.

Komenda Powiatowa Policji w Kamieniu Pomorskim