DSC09995

Kamieńscy radni przeciwni podwyżkom za ścieki zaproponowanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wiejskiej samorządowcy wyrazili negatywne stanowisko w tej sprawie. – Jesteśmy świadomi, że nowe stawki wprowadza ustawa i nie mamy na to wpływu. Choć przepis wejdzie w życie po 70 dniach, to nie pozostaje nam nic innego jak nie wyrazić zgody na ich wejście w życie – stwierdziła radna Kazimiera Szymańska.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej 9 stycznia złożyło wniosek o nowe taryfy na wodę i ścieki na rok 2017. Według wyliczeń taryf uwzględniających ubiegłoroczne zmiany przepisów prawa PGK zaproponowało, aby koszt dostarczanej wody wynosił 3,82 zł (poprzednia stawka 3,75), abonament 5,87 zł (poprzednia stawka 5,95 zł) Największy wzrost w porównaniu do ub. roku zanotowała opłata za odprowadzanie ścieków – 8,61 zł (poprzednia cena 6,83 zł).

Jest to spowodowane wejściem w życie nowego rozporządzenia z sierpnia 2016 roku, które mówi, że do kosztów taryf musi być wliczona amortyzacja za urządzenia, które zostały wykonane z dofinansowaniem UE. Tak jak z reformą oświaty, niestety wpływu na to nie mamy. Ta kwota, przedstawiona po szeregu kalkulacji niestety nie może być niższa. Kwota amortyzacji w 2016 roku była na poziomie 72 tys. zł, po wejściu w życie tego rozporządzenia jest to prawie 450 tys złotych więcej. Z tym, że mówię – choć budzi to wiele kontrowersji to nie są sprawy zależne od nas. Wiem, że budzi to niezadowolenie społeczne – podkreślił burmistrz Stanisław Kuryłło.

Przyjęliśmy stawkę 1,5% amortyzacji. Wcześniej stosowaliśmy stawkę 2,5% tak się robi w praktyce. Nie spodziewaliśmy się, że rozporządzenie pójdzie w tym kierunku, wszystko wskazywało że władza publiczna zmierza raczej w kierunku zmniejszenia obciążeń nie ich zwiększenia. Do tej pory nie wliczałem do taryfy nakładów poniesionych na budowę oczyszczalni i na sieci wykonanych ze środków unijnych. Niestety po zmianie przepisów muszę to zrobić i choć niektóre koszty mi spadły, to w całości przez amortyzację odnotujemy wzrost opłaty za ścieki – stwierdził Adrian Guranowski.