213-3378

Ogrody działkowe w okresie jesienno-zimowym to czas, kiedy częściej niż właściciele, mogą zaglądać na nie złodzieje, a także osoby bezdomne. Bezdomni szukają tam schronienia nad dachem, natomiast przestępcy możliwości wzbogacenia się cudzym kosztem. W minionych dniach kamieńscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Straży Miejskiej przeprowadzili kontrole znajdujących się na podległych terenach działkach ogrodowych.

Patrole skupiły się przede wszystkim na kontrolowaniu osób przebywających w altankach w czasie grudniowych chłodów. Osobom bez dachu nad głową proponowali pomoc. Sprawdzali, jaki jest stan poszczególnych obiektów. Wspólnie z innymi osobami biorącymi udział w działaniach, kontrolowali warunki bytowe, w jakich przebywają osoby bezdomne zamieszkujące na działkach, sprawdzali czy posiadają odzież i opał na zimę. Ponadto przekonywali napotkanych bezdomnych do przyjęcia pomocy i schronienia w przeznaczonych do tego celu placówkach znajdujących się na terenie miasta.

Okres późnej jesieni oraz zimy to czas, kiedy działkowicze rzadziej odwiedzają swoje ogrody. Tymczasem pozostawione narzędzia czy inny wartościowy sprzęt łatwo mogą paść łupem przestępców. Niezabezpieczone domki i altanki to łakomy kąsek dla złodziei. Bardzo często zimową porą stają się one również azylem dla osób bezdomnych szukających schronienia dlatego w trakcie działań policjanci zwracali także uwagę na stan zabezpieczenia kompleksów ogrodów działkowych.

Na podstawie rejestru OPS wynika, że na terenie gminy może to dotyczyć kilkudziesięciu osób. Nasza pomoc może być skierowana tylko do osób trzeźwych. Niestety bardzo częstą przyczyną bezdomności jest nadużywanie alkoholu – mówi zastępca burmistrza Leszek Szefliński.

źródło:
Komenda Powiatowa Policji, inf. własne