Tegoroczny XXIII Festiwal Słowian i Wikingów liczy sobie ponad 10 razy więcej uczestników, niż jego pierwsze edycje. Przez lata impreza ta wypracowała sobie miano jednego z najlepszych i największych festiwali historycznych na świecie. Na wolińskim zjeździe zawita ponad 2000 rekonstruktorów, w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach. Przyjadą tu z 30 krajów świata: Białorusini, Rosjanie, Litwini, Łotysze, Estończycy, Ukraińcy, Niemcy, Holendrzy, Belgowie, Francuzi, Hiszpanie, Anglicy, Irlandczycy, Islandczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Włosi, Austryjacy, Szwedzi, Duńczycy, Norwegowie, Finowie, a nawet z Chile, Nowej Zelandii i Australii. No i oczywiście nie zabraknie licznie przybywających tu Polaków. Uczestnicy przyjeżdżają całymi rodzinami, od niemowląt, po osoby mocno wiekowe, prezentując życie codzienne.

Hasło tegorocznego festiwalu „Od szkutnika do chąśnika” jest odniesieniem zarówno do budowy łodzi, żeglarstwa, ale także wszelkich rzemieślników, których praca była jednakowo istotna i konieczna, aby łódź mogła popłynąć w rejs, czyli poczynając od samego szkutnika
– cieśli budującego łodzie, po przez kowala wykonującego nity do łączenia planek tworzących burty, powroźnika skręcającego liny do ożaglowania, tkaczki, które przędły nici i tkały materiał na żagiel, aż po historyczne metody przygotowania i konserwacji jedzenia na dalekie, morskie podróże.

Chąśnikiem nazywamy słowiański odpowiednik skandynawskiego wikinga, pirata, który łupił i plądrował, przeważnie docierając do celu właśnie od strony wody. W czasie Festiwalu, każdego dnia odbywają się wielkie bitwy na prawie 700 wojów, między armią Jomsborga
a najeźdźcami. Można także zobaczyć wiele inscenizacji wydarzeń i obrzędów historycznych przygotowanych na podstawie zapisów z kronik wczesnośredniowiecznych, pokazy dawnych rzemiosł, między innymi: garncarstwa, jubilerstwa, wikliniarstwa, tkactwa, skórnictwa, produkcji filcu, bicia monet, snycerstwa, pokazy dawnej kuchni oraz występy grup muzyki i tańca dawnego, regaty replik łodzi Słowian i wikingów, bitwę morską, przeciąganie liny łodziami, zdobywanie grodu i wiele innych. Liczne są także konkursy i zabawy, w których biorą udział także turyści: konkurs łuczniczy czy konkurs na najdostojniejszą brodę wikinga. Dużym zainteresowaniem cieszą się także liczne prelekcje dotyczące różnych aspektów historii, jak choćby medycyna sprzed wieków. Wiele atrakcji czeka również najmłodszych, między innymi specjalnie przygotowany mini gród, z drewnianymi domami, przedstawienia, konkursy itp.

Festiwal odbywa się na terenie skansenu Centrum Słowian i Wikingów, który jest rekonstrukcją zabudowy sprzed 1000, tworzoną na podstawie badań archeologicznych. Zwiedzić więc przy okazji można ponad 20 zamieszkanych przez odtwórców chat. Zapraszamy na wyjątkowo realistyczną podróż w czasie.

Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów
Wolin-Jomsborg-Vineta