Urząd Skarbowy

2 maja już niedługo, a to ostatni dzień na złożenie PIT-u za 2015 rok. W urzędach skarbowych mogą być kolejki, więc lepiej wysłać PIT z domu, szybko i bezpiecznie. Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) to wygodny, prosty i szybki sposób za złożenie zeznań PIT-37 i PIT-38. Bez dodatkowych instalacji, zeznanie można złożyć z każdego komputera, tabletu lub smartfona.

Po pobraniu PFRa należy sprawdzić poprawność danych, ew. dopisać dochody niewykazane w informacjach otrzymanych od płatników, oraz podpisać i wysłać deklarację. Można także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.

Jakie dane są potrzebne do pobrania i wysłania PFR?

Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować następujące dane:

  • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP
  • Imię i nazwisko.
  • Datę urodzenia.
  • Kwotę przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR:
    • dla [PFR] PIT-37 – sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
    • dla [PFR] PIT-38 – sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C.
  • Kwotę przychodu z któregokolwiek zeznania PIT za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania. Jeśli nie złożono żadnego zeznania PIT za 2014 r. – należy wpisać zero.
  • Adres e-mail – na który dostaniemy „kod autoryzujący” pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru).

LINK DO USŁUGI: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

Do tej pory mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego złożyli ponad 607 tys. PIT-ów (ok. 85 % wszystkich złożonych w roku ubiegłym). Z roku na rok coraz więcej podatników przekonuje się, że korzystanie z systemu e-Deklaracje i PFR, to proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia rozliczenie się z podatku dochodowego drogą elektroniczną. Dotychczas przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego złożono u nas 47 % wszystkich zeznań.

Tak jak w roku ubiegłym, największą popularnością wśród ulg i odliczeń, cieszy się ulga prorodzinna, z której skorzystało już prawie 146 tys. podatników na łączną kwotę prawie 191,5 mln. zł. Prawie 329 tys. podatników zadeklarowało chęć przekazania 1 % na rzecz OPP to prawie 92 % podatników, którzy złożyli już swoje zeznanie podatkowe. Wartość tego odliczenia to ponad 16 mln. zł a największy odpis wyniósł 19870 zł.

Małgorzata Brzoza
Izba Skarbowa w Szczecinie