Parafia pw. Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim jako jedyna w Polsce dwukrotnym beneficjentem środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie Proboszcz Dariusz Żarkowski otrzyma do dyspozycji 270 tys. złotych. Parafia będzie musiała dołożyć do remontu południowej części wieży oraz wymiany poszycia dachowego dworku Von Kleista 118 tys. złotych.

Otrzymaliśmy dotację ze względu na to, że jesteśmy jednym z pomników historii ważnych dla kultury i dziedzictwa w Polsce oraz dla Pomorza Zachodniego. Na Pomorzu byliśmy pierwszym pomnikiem, tytuł otrzymaliśmy od Prezydenta RP. Na osiedlu katedralnym są obiekty należące do parafii oraz do gminy, dzięki temu w różnego rodzaju konkursach otrzymujemy dodatkowe punkty rankingowe – zaznacza proboszcz Dariusz Żarkowski – Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na elewację wieży od strony południowej i wzmocnienie więźby i poszycia dachowego na dworku Von Kleista – 120 tys. na wieżę, 150 tys. na Kleista. Parafia dołoży 118 tys. złotych. W maju mają rozpocząć się prace konserwatorskie na obydwu obiektach. Niestety dotacje nigdy nie osiągają kwot, które byśmy chcieli ale mimo to w tym roku zrobimy trzy połacie dachu Domu Dziekana oraz południową część elewacji wieży.

Do zmodernizowania pozostanie jeszcze wschodnia część wieży, jednak nie to zadanie spędza sen z powiek administratora kamieńskiej parafii.

– Przygotowujemy się na renowację całego poszycia dachowego katedry. Bez wsparcia MKiDN nie mielibyśmy szansy na realizację tego w tak wielkim zakresie. Będzie to kwota około 5 mln złotych na cały dach katedry, podejrzewam że tak jak w przypadku wieży prace wykonamy w etapach – zaznacza proboszcz Żarkowski.