art-wniski-1024x512

500 zł na dziecko nie będzie przyznawane automatycznie. By dostać pieniądze, rodzice będą musieli złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej. Ale uwaga – nie trzeba będzie składać go osobiście! Wniosek można wysłać pocztą lub przez internet. To sposób na to, by uniknąć kolejek – zwłaszcza na początku kwietnia, kiedy ruszy program Rodzina 500+. Od rodziców zależy, którą opcję wybiorą. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia. Ważne, by zrobić to do 1 lipca – wtedy dodatek dostaniesz z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jeśli dokumenty złożysz później, np. 2 lipca, dostaniesz pieniądze tylko od tego miesiąca.

Skąd wziąć wniosek o 500 zł?
Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczenia wychowawczego będą dostępne w urzędzie gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

Formularz będzie dostępny także on-line poprzez 4 kanały: bankowość elektroniczną, PUE ZUS – czyli platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP – czyli elektroniczną platformę usług administracji publicznej.

Jak złożyć wniosek przez internet?

Z możliwości składania wniosków przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz ePUAP moga skorzystać osoby, które na jednej z tych platform mają założony profil. Jak go założyć? Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz. By móc korzystać z profilu, trzeba będzie jeszcze potwierdzić zamieszczone tam dane. W tym celu trzeba udać się np. do urzędu gminy czy ZUS z dowodem osobistym.

Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku osób, które wniosek będą chciały złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Taką opcję będą mieć klienci banków, które włączyły się do programu Rodzina 500+ (ich listę publikujemy niżej). Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego będziemy mogli wypełnić, korzystając z loginu i hasła służącego nam do logowania się na nasze konto w banku. Wypełniony formularz bank prześle do właściwej gminy.

Które banki biorą udział w programie?
Porozumienie między ZUS a pierwszym bankiem – PKO BP – w zakresie współpracy przy realizacji programu Rodzina 500+ podpisano w ubiegłym tygodniu i rozpoczęły się intensywne testy tego sposobu składnia wniosków.

Program jest otwarty dla wszystkich banków, które spełnią określone wymogi bezpieczeństwa związane z uwiarygodnieniem tożsamości danej osoby.

Oto banki, które współpracują z ministerstwem w ramach programu Rodzina 500+:
Bank Pocztowy, mBank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Handlowy, ING Bank Śląski, FM Bank, PBP, Bank SMART, Bank Zachodni WBK, Alior Bank, Getin Noble Bank, PKO BP, Deutsche Bank, Credit Agricole, Millennium, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Ochrony Środowiska, Raiffeisen, Pekao SA, BPH.

Czy wniosek w wersji papierowej muszę składać w urzędzie osobiście?

Nie, wniosek można wysłać pocztą. Będzie się liczyć data stempla pocztowego. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica lub gotówką.