29 lutego 1992 roku zamknięto linię PKP Wysoka Kamieńska – Runowo Pomorskie. W tym roku upływa zatem już 25 lat do tego historycznego wydarzenia. W 2016 roku minęła również 20. rocznica zamknięcia linii wąskotorówki. W czerwcu 1996 roku popularna „ciuchcia” ostatni raz przejechała trasą Łożnica – Golczewo – Gryfice.

Kolej żelazna dotarła na teren powiatu kamieńskiego na przełomie XIX i XX wieku. 15 lipca 1892 roku kolej dotarła poprzez Wysoką Kamieńską do Kamienia. W kwietniu 1909 roku uruchomiona została linia Resko – Golczewo, a rok później przedłużona została do Wysokiej Kamieńskiej.

W sierpniu 1901 roku uruchomiona została linia kolei wąskotorowej z Gryfic do Golczewa, w grudniu 1903 roku z Golczewa przez Łożnicę do Stepnicy, a w październiku 1905 roku z Golczewa do Śniatowa. Początek lat 90. to stopniowe likwidacje lokalnych linii PKP.

Dziś, ze wzruszeniem wspominamy przejażdżki popularnym „Michałkiem” i „ciuchcią”. Dla przypomnienia poniżej prezentujemy Państwu kilka zdjęć linii PKP funkcjonującej na naszym terenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

UM w Golczewie