DSC01539

Świetlice jako przechowalnia dzieci, hakerzy w gminie Świerzno czy nieprzyzwoite filmy odtwarzane w świetlicach – takie problemy wymieniała jako uzasadnienie do uchwalenia nowego regulaminu świetlic wiejskich Emilia Szczeblewska. Z informacji, które referowała radnym sekretarz wynika także, że większość świetlic wykorzystywana jest sporadycznie i przez większość czasu budynki stoją puste.

Nowy regulamin określa cele i zadania placówki, zakres zadań i kompetencji opiekuna świetlicy, zasady udostępniania i najmu obiektu świetlicy czy warunki pobytu dzieci, młodzieży i dorosłych w placówce.

Niektórzy rodzice traktują świetlice jak miejsce pozostawienia zbędnego bagażu. Mamy też przypadki, kiedy dzieci robią sobie krzywdę. Dzieje się to np. w czasie kiedy rodzice wychodzą sobie na papieroska. Nie może być sytuacji w których dzieci przychodzą z filmami nie powiem jakimi i włączają je na komputerach. Przyjmujemy nowy regulamin, oprawimy i powiesimy w każdej świetlicy, żeby każdy wiedział jakie zasady obowiązują i żeby nie było więcej takich przypadków – tłumaczyła Emilia Szczeblewska.

Według założeń nowego regulaminu środki które będą pochodziły z wynajmu świetlic zasilą budżet gminy Świerzno. W ub. roku najwięcej razy wynajmowano świetlice w Stuchowie oraz Kaleniu. Z informacji przekazanych przez sekretarz gminy wynika, że pozostałe budynki nie są wykorzystywane. Powodem jest braku zaplecza kuchennego. To jednak ma się zmienić. – Z tego co wiem to Chomino od marca planuje remont świetlicy, która ma być uzupełniona zapleczem kuchennympoinformowała sekretarz.

Zatwierdzono m.in. też zasady dotyczące korzystania z komputerów znajdujących się w świetlicach. – Będzie przygotowany specjalny zeszyt, do którego trzeba będzie się wpisywać i wypisywać przy każdym użytkowaniu. Młodzież teraz jest bardzo obyta, świetlicowe zwracają uwagę, że kiedy pojawiają się problemy młodzi ludzie stwierdzają „A gdzie to jest napisane, z czego to wynika?” stwierdziła Emilia Szczeblewska.

Radni dopytywali także o to, czy komputery w świetlicach są wystarczająco zabezpieczone przed treściami które nie powinni oglądać nieletni. – Tak jest oprogramowanie ale mimo to co jakiś czas komputery kontroluje informatyk. Mamy specjalistów, hakerów różnych którzy potrafią wszystko.tłumaczyła sekretarz gminy.