Po raz kolejny informujemy o danych na temat bezrobocia w naszym regionie. Najnowsze badania stopy bezrobocia w Gminie Golczewo wskazują na utrzymywanie się tendencji wskaźnika osób bezrobotnych poniżej 10% (co trwa nieprzerwanie od kwietnia 2014).

W listopadzie 2016 r. wskaźnik bezrobocia wyniósł 8,3% a w grudniu 8,4%. W porównaniu do informacji z zeszłego roku są to dane minimalnie gorsze (listopad 2015-7,8%, grudzień 2015-7,9%), nie mniej jednak w skali Powiatu Kamieńskiego Golczewo pozostaje na drugim miejscu za Międzyzdrojami. Taki wynik utrzymuje Gminę Golczewo nieco powyżej średniej krajowej (średnio 8,2%) i jest jednym z lepszych w województwie zachodniopomorskim (średnio 10,6%). Są to niewątpliwie bardzo pozytywne informację, a z perspektywy rozpoczynających się w tym roku nowych inwestycji na terenie gminy można założyć, że bilans ten ulegnie jeszcze poprawie.

Omawiając temat bezrobocia warto by zastanowić się – naszym zdaniem – nad następującą kwestią. Dochodzą do nas głosy od pracodawców, że pomimo wolnych etatów brakuje im rąk do pracy, a tymczasem liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w Gminie Golczewo od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie ok. 310-330 osób. W ramach prowadzonych konsultacji społecznych, Burmistrz korzystając z okazji, chciałby  zadać następujące pytania: Czy warunki pracy i płace są w naszej gminie tak kiepskie? Czy też ludziom nie opłaca się, bądź też nie chce się pracować? Co Państwo o tym sądzicie? Serdecznie zapraszamy do dyskusji. Poniższe dane można prześledzić na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

źródło:
UM w Golczewie