Cykl  warsztatów literackich  podczas,  których  słuchaczki UTW w Golczewie:  Marianna Michalak, Maria Sadłocha,  Janina Szelc, Anna Szychowska, zmierzyły  się z  tematem pt. „Adwent i Święta Bożego Narodzenia. ”. (Adwent rozpoczyna się 3 grudnia, czyli pierwszej niedzieli w tym miesiącu. Potrwa, aż do Bożego Narodzenia). Autorki podczas warsztatów  opisały własne  wspomnienia i przeżycia. Warsztaty poprowadziła zaprzyjaźniona z naszym UTW znana pisarka Dorota Schrammek. Podczas warsztatów  nauczyliśmy  się jak rozbudzać własną kreatywność, poznać sposoby tworzenia bohaterów i fabułę. Zafascynowani jej twórczością jesteśmy dumni, że pod profesjonalnym „okiem” mogliśmy stworzyć zbiorek pt. „ Bajki sercem pisane”.  Zbiorek  składający się z 10 wierszy  i opowiadań. Zebrane i wydrukowane są okazję do wyjścia poza Stowarzyszenie UTW do Przedszkoli, Świetlic, Szkół i Bibliotek.  Takim sympatycznym spotkaniem ,  gdzie zaprezentowaliśmy  po raz pierwszy autorską twórczość było  zaproszenie  Pani Prezes Jolanty Jędruszek  ze  Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD  w Golczewie, do rozmów  o atmosferze   Świąt  Bożego Narodzenia i twórczości nieprofesjonalnej.  Była też okazja, aby  pochylić się nad magicznymi  autorskimi słowami:  do wiersza pt. „Oczekiwanie” ,

Z tych gałązek świerkowych,
Zrobimy wieniec adwentowy.
Cztery świeczki w Caritasie zakupione.
Co niedzielę po jednej będą zapalone.
A to sianko pod obrusem położymy.
Będzie nam mówić.
O narodzeniu Małej Dzieciny.
Jemiołę zawiesimy nad naszymi głowami,
Bo mądrość ludowa mówi,  że dom, który zdobi jemioła – tam  mieszka miłość i zgoda”
  – autorka Janina Szelc.

Drugi cytat: z cyklu „Adwent” … „To wszystko pachnie miłością, dobrocią, cynamonem, rybą, kapustą z grzybami i wanilią. Gdy ostatnia świeca z wieńca adwentowego zgaśnie, Nadzieja, Światło, Tęsknota i Radość spotkają się, splatają w jednym uścisku, by wzmocnić każdą szlachetną Miłość…”   –autorka – Anna Szychowska.

Bardzo aktualny cytat: z opowiadania pt.  „Prawdziwe przeżywanie Świąt” –  „ Czy podoba się nam, kiedy w listopadzie zaczynają się bożonarodzeniowe reklamy w telewizji, brzmienie kolęd w każdym sklepie, anioły z opłatkiem i dekoracją, które na pewno pokryją się kurzem, nim naprawdę nadejdzie Wigilia? Czy wolimy śpiewać „Lulajże, Lulajże” czy „Jingle Bells”? . Na te pytania musimy odpowiedzieć sobie sami…”- autorka – Maria Sadłocha, Na koniec cytat z treści pt.Postanowienie Kacpra” „ … Rodzeństwo  popatrzyło na siebie z uśmiechem. Ten dzień zaczął się dobrze. I niech taki będzie dalej…” – autorka opowiadania  Marianna Michalak.

Nie omieszkam zamieścić  słów z epilogu książki autorstwa Doroty Schrammek  pt. „Tam gdzie czekał anioł” …” .( Z opowieści pełnej nadziei i wiary w drugiego człowieka)”… Choć nie było dwunastu potraw, pod obrusem nie leżało sianko, nad stołem nie wisiała jemioła, to absolutnie w żaden z tych braków nie umniejszał rangi Wigilii. To był magiczny wieczór wypełniony dobrymi myślami i chęcią naprawy relacji.  Wieczór wypełniony nadzieją i przekonaniem, że tam gdzie jest wybaczenie, jest też miłość. Czas , w którym dzieją się cuda, gdy anioły zstępują na  Ziemię i głoszą dobrą nowinę, siejąc miłość pomiędzy ludźmi…” .

Dalsza część przedstawienia twórczości  Seniorów,  odbędzie się podczas „ VII spotkania opłatkowego”   dla słuchaczy UTW w Golczewie oraz zaproszonych gości w dniu 15.12.20017 r. o godz. 17.00 w Restauracji „Herbowa” w Golczewie.   Liczymy, że nie jest to  ostatnie spotkanie i Pani Dorota jeszcze nas odwiedzi i kolejne warsztaty będą równie twórcze.

Warsztaty i  spotkania mogły się odbyć dzięki pozyskanym środkom na autorski projekt pt. „Seniorskie pasje, kreacje i rekreacje Seniorów UTW w Regionie”. Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego

Opracowanie i foto
Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie