DSC08634

Rada Miejska w Golczewie wyraziła zgodę na zaciągnięcie 2 mln złotych kredytów. Środki mają posłużyć na finansowanie zadań inwestycyjnych wodno-kanalizacyjnych, prefinansowanie zadań dofinansowanych z Unii Europejskiej oraz pokrycie deficytu budżetowego w związku z budową mieszkań socjalnych.

Kredyty czy zadłużenie gminy, które wynikają z zadłużenia inwestycyjnego są mile widziane. Po dołożeniu tylu zamiarów burmistrza zastanawiam się czy to wizja czy wizjonerstwo. Teraz będziemy podejmowali uchwały kredytowe czy pożyczkowe na inwestycje wodno-kanalizacyjne i Osiedle Robotnicze. Mamy jednak w zamyśle termomodernizację szkoły w Golczewie, w Wysokiej czy Urzędu Miejskiego. Pożyczka milion złotych jest na prefinansowanie, którą odzyskamy jako zwrot z UE. Mamy 90% gwarancji. Podjęliśmy uchwałę na temat powstania farm wiatrowych. Mamy politykę obecnego rządu, która w sposób istotny będą ograniczały tego typu inwestycje. Mamy uchwałę w sprawie strefy, która nie wiemy kiedy powstanie i kiedy te wpływy nam się zwiększą. Rząd PiS przedstawił deklaracje odnośnie zmniejszenia kwoty wolnej od podatku, która jeżeli wejdzie też uszczupli nasze możliwości finansowe. Czy w razie ziszczenia się tych złych przewidywań pozyskiwania pieniędzy nie podejmujemy się realizacji zbyt dużej ilości inwestycji? – dopytywał przewodniczący Roman Dorniak.

Ze środków po które sięgnie gmina 600 tys. zł zostanie przeznaczona na wykonanie sieci wodociągowej Kłęby-Golczewo, na dokumentację na budowę kanalizacji na odcinku Wysoka Kamieńska – Gadom, na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Wysoka Kamieńska oraz na wykonanie dokumentacji projektowej na przełożenie sieci kanalizacyjnej od ulicy Zwycięstwa do ulicy Niepodległości w Golczewie.

Oprócz tego radni zgodzili się na zaciągnięcie miliona złotych pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę drogi ul. Osiedle Robotnicze łączącej ul. Szkolną z drogą wojewódzką nr 106. Refundacja środków z Unii Europejskiej nastąpi po zakończeniu inwestycji tj. w 2017 roku. 400 tys. złotych kolejnej pożyczki ma posłużyć na rozpoczęcie procedury przygotowania dokumentacji i budowy co najmniej 10 lokali socjalnych. Realizacja tej inwestycji miałaby nastąpić w przyszłym roku.

Po pierwsze budżet ma to do siebie, że nie bierzemy pod uwagę hipotetycznych przychodów tylko to co mamy w garści. Nie mówimy dziś o wiatrakach czy o strefie. Jak przyjdą będziemy je wydawali. Co do bezpieczeństwa jesteśmy spokojni. Po drugie mamy jeden z lepszych wskaźników i jesteśmy pod tym względem spokojni. Możemy wziąć nawet dwa czy trzy razy tyle kredytów. Tych inwestycji wcale nie jest tak dużo. Większość projektów przygotowują podmioty zewnętrzne, mówię tu o projektach unijnych. Robimy to, na co mamy dokumentacje, na co mamy dofinansowanie i są nam niezbędne. Kwotowo nie są one tak duże, ilościowo mogą porażać, ale to jedynie kwestia dobrego uporządkowania pracy urzędu. Jeżeli nie pójdziemy szeroko, to co będzie jak nici wyjdą z termomodernizacji? Zostaniemy z ręką w nocniku, a tak w końcu jakiś projekt wykonamy. Gwarantuje, że z tego pozostaną oszczędności, które będziemy mogli wykorzystać na inne zadania. (…) Nasze potrzeby komunalne są bardzo duże. Mieszkań potrzebujemy około 30. Na początku maja odbędziemy spotkanie z inwestorami, może się okazać że te 400 tys złotych nie będzie potrzebne. Jeżeli będziemy mieli mieszkania socjalne to może ludzie zaczną się zastanawiać nad możliwością ich przeniesienia tam i po prostu płacić – argumentował Andrzej Danieluk.

Zadłużenie gminy Golczewo będzie wynosić 9 mln 691 tys. zł. Za sięgnięciem po kredyty głosowało 9 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu.