DSC07767

fot. UM w Golczewie

Szyb ropy naftowej w Wysokiej Kamieńskiej, Specjalna Strefa Ekonomiczna i szwedzki inwestor, rozbudowa zakładu TES w Golczewie, rozwój przedsiębiorstwa Golczewska Woda to tylko kilka z przyszłoroczny założeń mających poprawić życie mieszkańców gminy zaprezentowanych podczas piątkowego (13.01) spotkania noworocznego przez Andrzej Danieluka. 

Prezentacja tegorocznych założeń była jednym z elementów wczorajszego spotkania. Znalazły się wśród nich założenia inwestycyjne oraz społeczne. Jako pierwsze burmistrz wskazał integrację z coraz liczniejszym społeczeństwem ukraińskim, – Liczę, że przyjaźń polsko-ukraińska będzie lepsza niż do tej pory – podkreślał Danieluk.

W planach są także długo wyczekiwane chodniki w Uniborzu, Wołowcu, Kłodzinie, Drzewicy oraz Ronicy, które gmina ma zamiar wybudować wspólnie ze Starostwem Powiatowym oraz modernizacja plaży. W Golczewie planuje się także powołanie do życia Rady Młodych. Dzięki niej młode małżeństwa będą mogły liczyć na specjalne ulgi, a gmina obdaruje młode mamy bonami.

– Końcówka roku była bardzo owocna. Otrzymaliśmy m.in. dotację do mieszkań socjalnych. Chcemy w tym roku oddać je do dyspozycji – stwierdził Andrzej Danieluk.

Golczewska młodzież będzie najprawdopodobniej kontynuować naukę w pachnącym nowością budynku Zespołu Szkół w Golczewie. – Termomodernizacja jest to duży projekt wart 5 mln złotych, ale oszczędności z tego tytułu będą bardzo bardzo duże. Liczymy, że jeszcze w tym roku to rozpoczniemy.

Burmistrz nie krył, że liczy na obiecane zaangażowanie szwedzkiego inwestora w postaniu nowych miejsc pracy. Nowe zatrudnienie ma umożliwić także rozbudowa TESu. Dodatkowe środki do budżetu mają przynieść wiatraki w Kłębach. – Jest duża szansa, że coś w Kłębach wyrośnie i bardzo na to liczymy. Oby wiatraki stały się rzeczywistością.

Ten rok ma stać także pod znakiem wydobycia ropy naftowej w Wysokiej Kamieńskiej. – Mamy nadzieję, że ta ropa nareszcie tryśnie. PGNiG buduje szyb, planowana jest wycinka sporego obszaru lasu pod ten cel. Ropa to nie tylko podatki, otrzymaliśmy około 1 mln złotych na budowę nowej drogi dojazdowej do części kopalni w Wysokiej Kamieńskiej. Elegancja droga z chodnikami i pasem zieleni.

Wpływy do budżetu ma zapewnić także głośno prezentowane Przedsiębiorstwo Golczewska Woda. – Rozpoczęliśmy projekt i mam nadzieję że nabierze on rumieńców. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z radnymi, którzy są za tym. Wodę chcemy dostarczać do Rewala czy Kamienia Pomorskiego. Będziemy także produkować tę wodę w butelkach. Jej zasoby będą wystarczające – powiedział Andrzej Danieluk.