Polska należy do ścisłej czołówki krajów które zanieczyszczają powietrze, a temat smogu nie schodzi z czołówek polskich gazet. Było to głównym powodem zorganizowania  spotkań z Tomaszem Przerwą, Doradcą Energetycznym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze Szczecina.

Spotkania odbyły się w golczewskim Urzędzie Miejskim w dwóch turach – o godz. 17 zaczęła się prelekcja przeznaczona dla przedsiębiorców , o godz. 18 dla klientów indywidualnych. Tematem spotkań były dopłaty do wymiany systemów grzewczych. W sali USC zgromadziło się kilkadziesiąt osób żywo zainteresowanych tą tematyką. Doradca Energetyczny w swoim wystąpieniu przedstawił możliwości uzyskania preferencyjnego dofinansowania do inwestycji mających ekologiczny charakter,  głównie wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zachęcał do korzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w szczególności do kończącego się w marcu br. programu Prosument dot. fotowoltaiki i pomp ciepła). Podkreślił także, że są jeszcze znaczne środki do rozdysponowania ( na rok 2017 przeznaczono 10 mln zł, min. na niskooprocentowane pożyczki ) oraz wielu chętnych do ich wykorzystania (konieczność rezerwacji spotkania ws. dofinansowań w siedzibach WFOŚiGW).

Przedstawiciel WFOŚiGW, pozytywnie zaskoczony frekwencją,  na zakończenie spotkania odpowiadał na pytania zgromadzonych osób. Spotkanie pokazało, że temat dofinansowań dla rozwiązań proekologicznych  jest dla naszych mieszkańców niezwykle istotny.

UM w Golczewie