– Realizujemy wielki projekt walki o zwrot VATu. Łączna kwota odzyskana to 1,7 mln złotych – ogłosił Burmistrz Eugeniusz Jasiewicz. Przed samorządem spore wyzwanie, bo walka o zwrot podatku najczęściej równa się szeregowi kontroli z Urzędu Skarbowego. Gmina ubiega się także o 4 mln złotych od firm wiatrakowych, mających swoje instalacje pod Wolinem.

Procedury są niezwykle skomplikowane, wszystko odbywa się na zasadzie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego. – Realizujemy wielki projekt walki o zwrot VATu. Łączna kwota odzyskana to 1,7 mln złotych. Nie jest to łatwe, bo Urząd Skarbowy zanim odda nam pieniądze, to 5 razy wszystko kontroluje. Zwroty dotyczą badania 5 lat wstecz – tłumaczył radnym Eugeniusz Jasiewicz.

Wszystko dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w 2015 roku zdecydował, że gminne jednostki, takie jak straż miejska, szkoły, żłobki czy miejskie ośrodki sportu będą mogły rozliczać VAT jako jeden podatnik. W efekcie wszystkie gminy w Polsce mogą otrzymać spory zastrzyk finansowy i zwrot podatku z ostatnich czterech lub nawet pięciu lat.

Trybunał uznał, że gmina wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi jest jednym podatnikiem VAT. W dzisiejszej decyzji możemy przeczytać: „Podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej (VAT – red.), ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie”.