DSC03317

Restrukturyzacja długu poprzez spłatę 11 mln złotych kredytów oraz pokrycie 5 mln złotych deficytu w związku z nieosiągnięciem zaplanowanego w tym roku dochodu ze sprzedaży nieruchomości. – Zaplanowaliśmy większą kwotę ze sprzedaży, niestety nie udało się nam jej osiągnąć. Spłacenie wszystkich długów pozwoli nam także na spokojne sięganie w nowej perspektywie po środki z unii europejskiej na inwestycje – mówi burmistrz Grzegorz Jóźwiak, tłumacząc decyzję o planowanym zaciągnięciu zobowiązań.

Jednym z efektów zaciągnięcia kolejnych zobowiązań i spłaty wszystkich wytworzonych do tej pory długów będzie znaczne przekroczenie wskaźników narzuconych przez Regionalną Izbę Obrachunkową kontrolującą finanse samorządów. – Rozmawialiśmy z RIO na ten temat. Dopuszczalny procent spłaty wynosi 15%. U nas wskaźnik osiągnie poziom około 40%, jednak mamy zapewnienie, że Regionalna Izba podejmie uchwałę o wyrażeniu na to zgody – zapewnia Grzegorz Jóźwiak.

Clipboard01

Uzasadnienie projektu uchwały fot. kamienskie.info

Jak tłumaczy burmistrz, dług gminy Dziwnów na koniec 2015 wyniesie 21 mln złotych i powiększy się jedynie o 5 mln w stosunku do 2014 roku. Zgodę na emisję 16 mln zł obligacji podejmie Rada Miejska na sesji 8 września.

W powiecie kamieńskim do tej pory po obligacje sięgały: gmina Świerzno – 5,75 mln zł, gmina Wolin – 6 mln zł, Powiat Kamieński – 6,5 mln zł, gmina Międzyzdroje – 3 mln zł, gmina Golczewo – 1,6 mln zł, gmina Kamień Pomorski – 23,5 mln zł.