Sejm zajął się torbami foliowymi. Popularne foliówki, do których pakujemy zakupy w sklepach, nie będą już takie tanie, a na pewno nie darmowe. 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie ustawa, która likwiduje nieodwołalnie bezpłatne torby plastikowe w sklepach. Ich wydawanie (lub sprzedaż) otaksowane będzie nową opłatą, tzw. opłatą recyklingową, której wysokość może wynosić do 1 zł za sztukę.

Wprowadzona kilka lat temu próba ograniczenia jednorazówek nie była zbyt skuteczna sklepy zaczęły wówczas pobierać za nie opłaty w wysokości od 5 do 20 groszy. Liczba wydawanych foliówek spadła jedynie o około 36 proc. tak więc pieniądze nie zniechęciły klientów sklepów. Reklamówki wciąż są wykorzystywane na potęgę. Teraz Ministerstwo Środowiska przygotowało nowelizację ustawy wymuszoną unijnymi dyrektywami.

Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (opłata recyklingowa), która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę. Rewolucja na zakupach. Nawet 1 zł za foliową siatkę. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania  żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.