DSC08712

Według zapowiedzi miała to być potężna instalacja i zakład przetwarzający odpady. Choć w biurze wynajmowanym od ub. roku nie wstawiono nawet mebli czy krzeseł to na słupach okolicznych wsi zawisły już ogłoszenia o naborze 100 osób, które miały zostać poddane przeszkoleniu. Wygląda na to, że dysponująca kapitałem zakładowym w wysokości 5 tysięcy złotych spółka Eko Business kończy swoją działalność. Lokal przy którym dumnie wisiała tablica firmy jest już do wynajęcia.

O działaniach powstałej w Międzywodziu spółki informowaliśmy wielokrotnie. Potężna inwestycja jaką docelowo miała być spalarnia, na którą dla przykładu w podszczecińskim Ostrowie Grabowskim wydano 711 mln złotych w podkamieńskim Śniatowie od samego początku powstała po partyzancku. Choć ingerencję w teren widać nawet z satelity, to wszystkie prace wykonywane były jedynie w oparciu o zgłoszenie. Wiele kontrowersji wzbudziła także wycinka drzew – w ocenie Tadeusza Kawczaka, były to drzewa owocowe. To bardzo ciekawe, w aspekcie zdjęć płonących iglaków, które publikowaliśmy na łamach portalu.

DSC08494

W styczniu jeden z naszych Czytelników zadzwonił pod numer wskazany w ogłoszeniu spółki Eko Business. Usłyszał, że już w lutym 2016 roku, może rozpoczynać prace. Miałby się zajmować obsługiwaniem sztaplarki. Obecnie całość udziałów Eko Businessu posiada spółka Gaetan Investments z Warszawy. Z kolei w warszawskiej spółce całość udziałów ma zarejestrowana na Cyprze spółka Bolzanus Limited.

Czy w Śniatowie powstanie jakikolwiek zakład? Dziś z całą pewnością wiadomo, że wbrew temu o co wnioskowała spółka Eko Business nie będzie można tam zbierać i składować odpadów niebezpiecznych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uchyliło decyzję starosty i odmówiło wydania takiej decyzji.