Tutaj powinno znaleźć się zdjęcie uczniów kamieńskiego gimnazjum przed dzisiejszym egzaminem. Dyrektor placówki – Renata Krasuska (była pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości), która najwidoczniej pogodziła się z likwidacją Gimnazjum nie była zainteresowana promocją tego ważnego dla szkoły wydarzenia.

Egzaminów gimnazjalnych dzień drugi. Dziś królowały matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia. Około 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpi do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Trzydniowy maraton zakończy jutro test z języka obcego.

Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie będą rozwiązywać zadania w dwóch blokach. Pierwszy rozpocznie się o godzinie 9 i będzie zawierał zadania z nauk przyrodniczych. Później przerwa i o godzinie 11 gimnazjaliści dostaną do rozwiązania testy matematyczne. W piątek egzamin z języka obcego przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych. Największa grupa gimnazjalistów – 298 tys. uczniów – zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 94 proc. zdających angielski przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 40 tys. gimnazjalistów, do egzaminu na poziomie rozszerzonym 25 proc. z nich. Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski. Przystąpienie do niego zadeklarowało 7,7 tys. uczniów na poziomie podstawowym, 26 proc. z nich także na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 proc. gimnazjalistów.