Blisko pół miliona złotych tzw. „Janosikowego” będzie musiała zapłacić gmina Dziwnów Skarbowi Państwa z tytułu osiągnięcia wyższego wskaźnika dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W ostatnich latach kilka milionów złotych takiego podatku musiały zapłacić Międzyzdroje, Wolin czy Kamień Pomorski.

Wprowadzone w 2003 roku janosikowe jest obowiązkową wpłatą do budżetu państwa o charakterze wyrównawczym, a płacą ją jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu), których dochody są wyższe niż wskaźniki określone w ustawie z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Skąd takie wyliczenia i dlaczego gminy musza płacić?

W ostatnich latach odczuły to Międzyzdroje, Wolin czy Kamień Pomorski, które przypadkiem „wzbogaciły” się niebagatelnymi sumami z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku od dna morskiego. Z opublikowanej pod koniec stycznia przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów wykazu wynika, że Dziwnów będzie musiał zapłacić Państwu – 488 680 złotych.