DSC08892

Od 2004 roku obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Na mocy specjalnej ustawy, Sejm ustanowił, że dzień 2 maja będzie dniem flagi, oddając w ten sposób hołd naszym biało – czerwonym barwom. To właśnie z tej okazji, z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej, w Dziwnowie barwami narodowymi przystrojono żaglówkę ustawioną na rondzie nieopodal mostu.

Oprócz Polski święto flagi mają takie państwa jak Stany Zjednoczone, Finlandia, Meksyk, Argentyna i wiele innych krajów. Na całym świecie szacunek i przywiązanie do barw narodowych jest wyrazem patriotyzmu oraz znakiem przynależności do określonego narodu i państwa. Flaga jest symbolem tradycji oraz elementem jednoczącym i łączącym różne światopoglądowo społeczeństwa. W tym dniu wszyscy uczymy się okazywania szacunku dla symboli narodowych i manifestujemy dumę z naszego kraju.

W Polsce tradycja uroczystego obchodzenia Dnia Flagi jest bardzo krótka. Chociaż na co dzień większość Polaków deklaruje przywiązanie do barw narodowych, to świętowanie 2 maja z tej okazji dopiero powoli przebija się do świadomości polskiego społeczeństwa.

Mieszkańcom Dziwnowa przypominamy także, o konkursie przewodniczącego Rady Miejskiej w Dziwnowie. Piotr Sokół po raz czwarty zaprasza mieszkańców gminy Dziwnów do wzięcia udziału w nim udziału. Najbardziej zaangażowani mają szansę otrzymać polską flagę z dedykacją od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.