DSC08879

Nie robią niczego na pokaz, podchodzą profesjonalnie do swojej pracy niejednokrotnie przedkładając swoje życie lub zdrowie ponad dobro innych. To właśnie m.in. dlatego, nie ksiądz, nie policjant, nie sędzia, a… strażak cieszy się największym zaufaniem społecznym. 4 maja strażacy obchodzą swoje święto.

DSC06335

W opublikowanych w ubiegłym roku badaniach Głównego Urzędu Statystycznego to do straży pożarnej, jako instytucji, Polacy deklarują największe zaufanie. Strażacy już od lat wygrywają wszelkie rankingi związane z badaniami dotyczącymi zaufania społecznego. W 2013 roku Instytut GfK Polonia przeprowadził badania w 25 krajach w Europie – w 15 pierwsze miejsce zajęli strażacy, wyprzedzając pielęgniarki, lekarzy czy nauczycieli. Strażakom ufało wówczas 94 procent Polaków, średnia europejska to 92 procent.

DSC09051

Powszechnie wiadomo, że zawód strażaka zalicza się do tych o wysokim stopniu ryzyka. Zwykle jest kojarzony z gaszeniem pożarów i, co prawda stanowią one jeden z elementów codziennej pracy, ale do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego.

DSC09103

W zależności od posiadanej specjalizacji, strażacy zajmują się różnymi zadaniami: ratownik wysokościowy wyspecjalizowany w technikach alpinistycznych, udziela pomocy w miejscach, które są trudno dostępne, jak kanały, kominy, dachy; strażak ze specjalizacją techniczną likwiduje skutki wypadków samochodowych i katastrof budowlanych; strażacy specjalizujący się w ratownictwie wodnym pomagają poszkodowanym w powodziach, prowadzą podwodne poszukiwania osób zaginionych, wyciągają z wody zatopione pojazdy; specjalizacja chemiczno-ekologiczna umożliwia strażakom usuwanie zagrożeń spowodowanych przez niebezpieczne substancje chemiczne.

DSC06806

Redakcja portalu kamienskie.info, życzy Wszystkim Strażakom bezpiecznej służby oraz tylu powrotów ilu wyjazdów!