Na podejście kelnera trzeba poczekać kilka minut, a wybór zamówienia z karty dań przypomina pole minowe? Niestety i takie sytuacje są spotykane w branży gastronomicznej, która ostatnimi czasy szczególnie cierpi na brak profesjonalistów. Podobnie jest wśród informatyków, których z tytułem technika podobno nie brakuje – w przeciwieństwie do tych z konkretnymi umiejętnościami. Ale nie tylko te branże chcą zatrudniać zawodowców. Rozstrzygnięcie tylko jednego z konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wzmocni umiejętności i wiedzę aż 1344 uczniów zawodówek z Pomorza Zachodniego. Na dofinansowanie załapały się dwie szkoły z Powiatu Kamieńskiego! 

Od lat pracodawcy wskazują, że głównym problemem absolwentów szkół zawodowych jest brak umiejętności praktycznych i kompetencji miękkich – interpersonalnych, niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu w miejscu pracy. Kuleją także programy nauczania, brakuje aktualnych uprawnień czy doświadczenia zawodowego. Z drugiej strony mamy znaczącą liczbę absolwentów, którzy zamiast naturalnie wchodzić w rynek pracy, rejestrują się jako bezrobotni. To pokazuje lukę w systemie, którą staramy się naprawić dzięki środkom z Regionalnego Programu. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Łącznie w ramach wsparcia szkół województwo przeznaczy 53 mln złotych na 49 projektów. Są wśród nich dwie placówki z terenu naszego powiatu. To Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach, który w ramach projektu „Gdzie drwa rąbią tam konie w galopie otrzyma 1,3 mln złotych dofinansowania oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, który w ramach projektu „Kamień w zmysłach” 1,29 mln złotych dofinansowania.