Prowadzone w dniu 6 kwietnia 2017r. na terenie województwa zachodniopomorskiego działania ” SIEĆ” miały na celu zapewnienie ochrony obszarów wodnych w okresie przedświątecznym, kiedy to odnotowuje się wzrost nielegalnych połowów ryb. Tereny te kontrolowały wspólne patrole w skład których wchodzili zarówno policjanci jak i przedstawiciele Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej.

Mundurowi skupili się głównie na ujawnianiu  i zatrzymywaniu kłusowników. Działania prewencyjne „SIEĆ” prowadzone były w dniu 6 kwietnia br. na terenie Szczecina, powiatu gryfińskiego i kamieńskiego w godzinach popołudniowych. Wymienione obszary zostały wskazane przez przedstawicieli Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej jako te  najbardziej zagrożone kłusownictwem.  Do akcji w wymienionych powiatach skierowanych zostało kilkudziesięciu policjantów, w tym dwóch przewodników z psem służbowym i  pięciu  policyjnych jeźdźców. Wsparły nas w tych działaniach podmioty pozapolicyjne. Łącznie oprócz pojazdów służbowych wykorzystano do prowadzonych kontroli na wodzie 4 łodzie.

W całym województwie zachodniopomorskim w ramach prowadzonej akcji doraźnie do kontroli trenów wodnych  na terenie pozostałych powiatów byli też kierowani funkcjonariusze z danych jednostek Policji. W sumie obszary zagrożone kłusownictwem kontrolował ponad 100 policjantów i ponad 70  przedstawicieli Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej.

W okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne wzrasta popyt na mięso ryb pochodzących z nielegalnego połowu. Oferowany przez kłusowników towar jest dużo tańszy niż ten pochodzący z legalnego źródła co wiele osób skłania do zakupu po atrakcyjniejszej dla nich cenie.

Jedną z najbardziej brutalnych a zarazem najbardziej popularną w Polsce metodą jaką stosują kłusownicy jest tzw. ” szarpak”, która po okaleczeniu ryby doprowadza do jej śmierci. Kłusownicy, którzy dokonują bezprawnego połowu ryb, naruszają przepisy ustawy o rybactwie śródlądowym oraz łamią przepisy dotyczące zakazu wjazdu i parkowania pojazdów na terenach leśnych w miejscach do tego niewyznaczonych. Właśnie te zachowania niezgodne z  prawem były pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy.

Podczas działań wylegitymowanych zostało blisko 200 osób, przeprowadzono łącznie 110 interwencji, podczas których ujawniono 53 wykroczenia i zatrzymano dwóch sprawców przestępstw. Ukarano mandatami karnymi 25 osób na łączną kwotę blisko 4 tys. zł.

Uczestniczące w akcji ” Sieć” służby  skontrolowały 155 akwenów wodnych. Mundurowi ujawnili i zabezpieczyli kilkadziesiąt siatek, służących kłusownikom do popełniania zabronionych czynów.

W powiecie gryfińskim zatrzymani zostali  dwaj mężczyźni. U 47 i 37- latka podczas kontroli pojazdu, którym przewozili łódź mundurowi ujawnili i zabezpieczyli przedmioty służące do popełnienia przestępstwa i kilkadziesiąt nielegalnie złowionych ryb.

Obaj mieszkańcy powiatu gryfińskiego trafili do policyjnego aresztu. Sprawcy usłyszą zarzut popełnienie przestępstwa naruszające przepisy z Ustawy o rybactwie śródlądowym.

Wydział Prewencji KWP w Szczecinie / asp. szt. Irena Kornicz