Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetarg na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Łukęcin – Lędzin. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

– Pas nadmorski na Pomorzu Zachodnim w okresie wakacyjnym to jedno z najbardziej obleganych miejsc w kraju. Wciąż pracujemy nad tym, aby nasza infrastruktura drogowa gwarantowała jak najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.  Zrealizowanie odcinka Łukęcin – Lędzin poprawi skomunikowanie dwóch największych zachodniopomorskich kurortów: Międzyzdrojów i Kołobrzegu oraz szeregu mniejszych, ale również bardzo popularnych miejscowości: m.in. Pobierowa, Pustkowa, Trzęsacza i Rewala – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Planowany do przebudowy odcinek ma około 15,4 km długości. Nawierzchnia  ma tu liczne ubytki i odkształcenia, a jej szerokość waha się od 6-6,3 m (z wyjątkiem odcinka lotniskowego  między Łukęcinem a Pobierowem). Przebudowa  rozpocznie się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską. Obecnie na skrzyżowaniu tym działają światła tylko w ciągu drogi wojewódzkiej i są to światła powiązane z czujnikiem reagującym na nadmierną prędkość pojazdów. Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu będzie regulowany pełną sygnalizacją świetlną. Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe. Zachowana zostanie tu 10-metrowa szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo  wzdłuż  placów powstanie wyspa rozdzielająca, która uporządkuje wjazd i wyjazd. Na placach za pomocą oznakowania poziomego wyznaczone zostaną również miejsca postojowe. Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstanie rondo. Od tego miejsca do stacji benzynowej BP zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą – chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. W tej chwili na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości często dochodzi do wypadków. Kolejną miejscowością na trasie jest Trzęsacz – droga zostanie tu przesunięta i zwężona z obecnych 7 do 6 m, tak by po obu stronach jezdni zmieścił się chodnik. Obecnie po stronie, gdzie znajduje się mocno wysunięty budynek obowiązuje zakaz  ruchu pieszych. Przed Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża, zostanie przebudowany most wraz z dwoma przepustami. Jezdnia ma w tym miejscu szerokość 7 metrów, a obiekt mostowy długość 8,8 m. Most został zbudowany w 1930 r. , jako jednoprzęsłowy ustrój monolityczny. 87-letni obiekt ma widoczne fragmenty skorodowanego betonu i odsłonięte, również skorodowane zbrojenie.  W równie złym stanie są żelbetowe rurowe przepusty.  Wszystkie trzy obiekty zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstaną nowe konstrukcje. Koniec przebudowy przewidziano w Lędzinie na rondzie będącym skrzyżowaniem dróg wojewódzkich  nr 102 i 110. W budżecie województwa zarezerwowano na tę inwestycję blisko 40,2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2018 r. Termin składania ofert mija 2 marca tego roku.

źródło: ZZDW Koszalin