będzisz

Choć mijają lata to nic się nie zmienia dla Mieszkańców maleńkiego Będzieszewa (gm. Świerzno). Do miejscowości teoretycznie prowadzą dwie drogi dojazdowe, jednak to czy i jak Mieszkańcy dojadą do domu od lat zależy od wielu czynników.

Kiedy świeci słońce albo na dworze jest mroźno nie ma przeszkód, aby przejechać leśną drogą kończącą się przy drodze wojewódzkiej nr 103. – Dziury i nierówności zrobione w grząskiej drodze są i tak lepsze niż jazda zniszczonymi płytami jumbo – mówi jeden z Mieszkańców.

DSC06251

Gdy trochę popada, leśna droga staje się nieprzejezdna. – Wtedy trzeba nadrabiać kilometry i jechać przez Stuchowo. Niestety droga jest w tak fatalnym stanie, że nie da nią jechać bezpiecznie szybciej niż 10-20 km/h. Bardzo łatwo można coś na niej „zgubić” – dodaje nasz Czytelnik.

DSC06270

Do miejscowości każdego dnia dojeżdża m.in. bus kamieńskiego PSOUU. Mieszkańcy boją się, że przez fatalny stan obydwu dróg kiedyś może dojść do tragedii. Warto przypomnieć, jak do położonego kilka kilometrów dalej Krzemykowa na wezwanie do 97-letniej mieszkanki nie dojechała karetka. Podróż ratowników medycznych zakończyła się kilkaset metrów przed miejscowością. Zamiast pomagać kobiecie, załoga karetki musiała zajmować się zmianą zniszczonej felgi.

DSC06263

Nie oczekujemy nowej drogi. Wiemy, że gmina nie ma pieniędzy. Niech ktoś naprawi te płyty. Chociaż z drugiej strony, niby nie ma pieniędzy a w Redlinach pod Gostyńcem wybudowano zupełnie nową drogę – mówi jeden z Mieszkańców.

——————————————————

W odpowiedzi mailowej nadesłanej do naszej redakcji, Wójt informuje, iż na bieżąco utrzymywana jest przejezdność dróg do Będzieszewa. – W 2016 roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa na odcinek Jatki – Będzieszewo. Realizacja nastąpi z chwilą pozyskania zewnętrznych środków finansowych – stwierdza Krzysztof Atras

——————————————————