149-DSCF4427

W naszej gminie mamy zaszczyt gościć pana Grzegorza Russaka doktora nauk rolniczych i autora programu telewizyjnego „Smaki Polskie”. W kraju znany jest jako propagator i autorytet kuchni myśliwskiej i staropolskiej. Podczas rozmowy z panem Russakiem można poznać jego jeszcze jedną wielką zaletę – wyśmienitego gawędziarza.

Pan Grzegorz Russak będzie gościł w gminie Golczewo w dniach od 14 do 17 marca br. Przyjechał na specjalne zaproszenie księdza proboszcza Jacka Fabiszaka. Organizatorami spotkań są Parafia Golczewo, Gmina Golczewo oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej.

054-DSCF4332

Dziś (15 marca) pan Russak był gościem w Zespole Szkół Publicznych w Golczewie, gdzie w ramach rekolekcji dla dzieci i młodzieży zostali oni zapoznani z dziedzictwem narodowym i kulinarnym.

Pan Grzegorz – miłośnik polskiej tradycji, ubrany w typowo szlachecki strój z pełną pasją opowiadał o charakterystyce polskiego ubioru szlacheckiego. Wielu słuchaczy z pewnością usłyszało pierwszy raz co to jest kontusz, kuczma czy pas kontuszowy. Skąd takie zamiłowanie do tego rodzaju stroju? Otóż pan Russak pracował przez 15 lat w zamku Biskupów Polskich w Pułtusku. Odwiedzających gości uczył polskiej tradycji, tłumaczył czym są święta, przygotowywał tradycyjne stoły wigilijne i pobyty wielkanocne dla zainteresowanych.

122-DSCF4400

Podczas spotkania w golczewskiej szkole młodzież miała również okazję do poznania wystroju stołu wielkanocnego i tradycji tych świąt. Degustacja kulinarna została przygotowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi Russakowi za przybliżenia nam naszego dziedzictwa narodowego i przypomnienie jakże ważnych dla nas słów „My Polacy powinniśmy znać swoje tradycje”.

UM w Golczewie