Urząd Skarbowy

Za nami już trzy miesiące akcji PIT, a przed nami jeszcze 25 dni aby rozliczyć się z fiskusem. Ponieważ 30 kwietnia przypada w tym roku w dzień wolny od pracy, termin składania zeznań zostaje przesunięty do 2 maja włącznie. Nie warto jednak czekać ze złożeniem PIT-a do ostatniej chwili. Warto to zrobić przez internet za pośrednictwem e-Deklaracji lub jeszcze prościej wysyłając wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR).

Z roku na rok coraz więcej podatników przekonuje się, że korzystanie z systemu e-Deklaracje, to proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia rozliczenie się z podatku dochodowego drogą elektroniczną. Przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać:  PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami. W ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Z roku na rok wzrasta również liczba podatników korzystających z systemu e-Deklaracje i rozliczających się z fiskusem drogą elektroniczną. Do tej pory mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego złożyli ponad 200 tys. e-PITów (ok. 50 % wszystkich złożonych).

Podatnicy, którzy rozliczają się przez internet, mogą ułatwić sobie złożenie rocznego zeznania podatkowego, korzystając z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled Tax Return), które administracja podatkowa udostępnienia podatnikowi. W tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. Nie trzeba wtedy wypełniać samodzielnie zeznania podatkowego – robi to administracja podatkowa, na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz organów rentowych. Żeby skorzystać z tej usługi, wystarczy wejść na Portal Podatkowy www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

W obu przypadkach potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Z myślą o podatnikach, którzy będą po raz pierwszy rozliczać się przez internet i nie są pewni, czy sobie z tym poradzą, w zachodniopomorskich urzędach skarbowych przygotowano specjalne stanowiska komputerowe z dostępem do sieci. Przy wsparciu pracownika urzędu można tam przesłać swoje zeznanie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Do tej pory do urzędów skarbowych  woj. zachodniopomorskiego wpłynęło około 411 tys. rozliczeń rocznych co stanowi ok. 56 % rozliczeń z ubiegłego roku. W zdecydowanej większości są to formularze PIT-37.

Tak jak w roku ubiegłym, największą popularnością wśród ulg i odliczeń, cieszy się ulga prorodzinna, z której skorzystało już prawie 112 tys. podatników na łączną kwotę prawie 147 mln. zł. Prawie 213 tys. podatników zadeklarowało chęć przekazania 1 % na rzecz OPP to prawie 52 % podatników, którzy złożyli już swoje zeznanie podatkowe. Wartość tego odliczenia to ponad 9 mln. zł.

Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Izba Skarbowa w Szczecinie