Policja

5 kolizji drogowych, 2 osoby prowadzące pojazdy w stanie nietrzeźwości oraz prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Taki jest bilans mienionego „długiego” weekendu na drogach Powiatu kamieńskiego.

W dniach od 06 do 08 stycznia 2017 roku na drogach naszego powiatu doszło aż do 6 kolizji drogowych. Niewątpliwie do takiego stanu rzeczy przyczyniły się niezwykle trudne warunki pogodowe, jednak kierujący powinni pamiętać o przygotowaniu pojazdów do wyruszenia w trasę, a następnie dostosować swoje umiejętności do panującej aury. Kolizje, które miały miejsce w weekend kończone były postępowaniami mandatowymi lub pouczeniami.

Ponadto funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim przez cały weekend prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na badanie stanu trzeźwości kierujących pojazdami – wykonano około 300 takich sprawdzeń.

W wyniku dokonanych kontroli ujawniono jedną osobę prowadzącą pojazd w stanie po użyciu alkoholu oraz dwie osoby kierujące pojazdami w stanie nietrzeźwości.

Pierwszą z osób zatrzymano do kontroli 07 stycznia 2017 roku w Międzyzdrojach na ul. Gryfa Pomorskiego. 37 – letni mieszkaniec Gminy Międzyzdroje kierował samochodem osobowym marki Opel, będąc w stanie po użyciu alkoholu wyrażającym się wskaźnikiem 0,10 mg/l w wydychanym powietrzu. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed Sądem. Grozi mu kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdu od 6 miesięcy do lat 3.

Nadmienić należy, iż osoba, która użyczyła mężczyźnie samochodu, dopuszczając tym samym do prowadzenia przez niego pojazdu po drodze publicznej, zgodnie z art. 96§1 pkt. 3 Kodeksu wykroczeń, została ukarana mandatem karnym.

Wymienione wyżej osoby prowadzące pojazdy w stanie nietrzeźwości zatrzymano w dniu 08 stycznia 2017 roku w godzinach popołudniowych w miejscowościach Troszyn oraz Golczewo. Pierwsza z nich – 38-letni mieszkaniec Powiatu kamieńskiego, kierował motorowerem marki Romet. Jak się okazało, miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Druga z osób – 42-letni mieszkaniec Powiatu kamieńskiego, kierował pojazdem marki Nissan mając ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Obydwaj mężczyźni odpowiedzą za swoje zachowanie – za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami. Osobie, która pierwszy raz kierowała w stanie nietrzeźwości Sąd orzeka także karę pieniężną w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.

Rzecznik KPP w Kamieniu Pomorskim