unnamed

Planowana reforma oświatowa wzbudza wśród różnych środowisk wiele emocji i kontrowersji. „Jak najmniej boleśnie” przez nią  przejść dyskutowano w ramach zorganizowanego przez Burmistrza Międzyzdrojów Forum, w dniu 23 listopada br. w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury. W spotkaniu uczestniczyło niemal całe grono pedagogiczne Gimnazjum nr 1, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy, Przedszkola Miejskiego, Radni Rady Miejskiej, oraz przedstawiciele instytucji i rodzice – mieszkańcy Międzyzdrojów i sołectw. Spotkanie przebiegało w formie debaty. Pytań i wątpliwości było  bardzo wiele.  Zastanawiano się jak przeprowadzić tę reformę, by nie skrzywdzić nikogo, by jak najmniej odczuli to uczniowie i nauczyciele. Przedstawiano różne pomysły, np. utworzenie drugiej szkoły podstawowej w Międzyzdrojach, jak to miało miejsce w latach ubiegłych przed powstaniem gimnazjów. A może należałoby utworzyć szkołę ponadgimnazjalną, np. liceum lub technikum?  Wiele emocji wzbudzała sprawa zagospodarowania budynku po gimnazjum. Czy uczniowie klas 6-tych w przyszłym roku szkolnym zostaną przeniesieni do budynku Gimnazjum? Na te i inne pytania trudno było jednoznacznie odpowiedzieć. Zgodnie z przekazanymi przez dyrektorki szkół informacjami, nie ma jeszcze żadnych dyrektyw ani konkretów w sprawie podstawy programowej, ilości godzin czy podręczników.

unnamed (1)

Radni Rady Miejskiej zwracali uwagę na budżet Gminy Międzyzdroje, w zakresie oświaty, którego zwiększenie może w przyszłości mieć wymierny wpływ  na brak możliwości prowadzenia innych inwestycji w gminie.

unnamed (2)

Na spotkaniu nie wypracowano ostatecznych rozwiązań. Wątpliwości i obawy pozostały. Forum stanowiło jednak wstęp do szerszego rozpoznania tematu: „Co dalej z oświatą w Gminie Międzyzdroje?”.

unnamed (3)

Anetta Czyżak
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą