– Co robią urzędnicy w godzinach pracy? – dopytuje jedna z naszych Czytelniczek, którą zbulwersował fakt, aktywności urzędników na portalach społecznościowych. Jak to jest? Czy urzędnicy mogą przeglądać dowolne strony? Czy ich obecność na portalach społecznościowych w godzinach pracy jest dozwolona? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do lokalnych magistratów. 

Idę załatwić jedną sprawę do urzędu, widzę że w pracy jest moja znajoma lub znajomy, a gdy wchodzę na swojego Facebooka to ten znajomy czy znajoma jest aktywna? Czy w tych czasach pracuje się cały dzień siedząc na portalach społecznościowych?dopytuje jedna z naszych Czytelniczek. W ocenie pani Moniki, sprawa nie dotyczy tylko urzędów, ale także innych instytucji. Udostępnianie postów w trakcie kiedy jesteśmy w pracy czy też składanie życzeń urodzinowych – to wszystko widzą osoby nawet z poza znajomych. Co z komputerami w pracy? Facebook na komputerze do spraw służbowych? – dopytuje.

Starosta poinformował, ze w kierowanym przez niego urzędzie nikt nie kontroluje obecności urzędników na portalach społecznościowych. Józef Malec dodaje, że jego pracownicy nie mają jednak możliwości logowania się na tego typu portale z urzędowych komputerów.

Dostęp do stron typu Facebook jest zablokowany. Blokowanych jest dużo stron internetowych, ale ze względu bezpieczeństwa nie chcemy ujawnić ich listydodaje Malec.

W Urzędzie Miejskim w Wolinie zastosowano specjalny filtr ograniczający możliwość korzystania z portali społecznościowych, a dostępność do wielu stron stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa lub opatrzonych wieloma komunikatami ostrzegawczymi jest ograniczona.

Prowadzimy monitoring oraz ścisłą kontrolę przepustowości sieci oraz odwiedzin stron internetowych. Dostęp do możliwości logowania się do stron typu facebook jest ograniczony dla poszczególnych pracowników w zależności od potrzeb (dział promocji)poinformował Eugeniusz Jasiewicz.

Jak informuje sekretarz gminy Kamień Pomorski, w czasie przerwy w pracy urzędnicy mają prawo do logowania się na portalach społecznościowych z prywatnych telefonów komórkowych. W Urzędzie działa system automatycznie filtrujący treści w Internecie. System ten zabrania dostępu do stron, które automatycznie zostały zakwalifikowane do zabronionej grupy.